Polacy nie wiedzą, kiedy nastąpiła agresja ZSRR
Ponad 61% Polaków nie wie dokładnie kiedy nastąpiła agresja Związku Radzieckiego na Polskę - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR. Respondenci odpowiadali na pytanie czy wie pan / pani kiedy - po wybuchu II wojny światowej - nastąpiła agresja Związku Radzieckiego na Polskę?
Zaledwie 25% pytanych potrafiło podać dokładną datę agresji, a ponad 8% wiedziało, że do inwazji doszło we wrześniu 1939 roku.
Jerzy Głuszyński z PENTORA powiedział, że te wynik świadczą, że jedynie część naszego społeczeństwa ma świadomość historyczną. Dodał, że najlepiej datę agresji pamiętają wykształceni mieszkańcy dużych miast. Natomiast bardzo mało młodych osób wie kiedy doszło do inwazji.
Jerzy Głuszyński podkreślił, że z pamięcią historyczną Polaków jest bardzo źle, ponieważ tylko starsze osoby dokładnie pamiętają datę inwazji. Jego zdaniem takie wyniki mogą być spowodowane niedawnym oficjalnym wprowadzeniem tej daty do polskiego kalendarza historycznego.
65 lat temu, zgodnie z tajnym protokołem radziecko-niemieckiego Paktu Ribbentrop-Mołotow,, Armia Czerwona wkroczyła w granice Polski. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku.
Rosjanie zaatakowali o godzinie trzeciej rano czasu moskiewskiego. W Polsce była szósta. Ludowy Komisariat Spraw Zagranicznych ZSRR przekazał polskiemu ambasadorowi Wacławowi Grzybowskiemu notę, w której stwierdzono, że "państwo polskie i jego rząd przestały faktycznie istnieć", a Armia Czerwona uderzyła na tyły wojsk polskich walczących z Niemcami.
Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako "wyprawę wyzwoleńczą" w obronie "ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi".
Związek Radziecki zajął ponad połowę terytorium państwa polskiego o powierzchni ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, zamieszkałe przez 13 milionów ludności.
Dekret Rady Najwyższej ZSRR z 29 listopada 1939 roku nakazywał traktować mieszkańców zagarniętych terytoriów jako obywateli radzieckich. Deportacje objęły, według różnych źródeł, od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich.