PolskaPolacy nie identyfikują się z partią, chyba że z Samoobroną

Polacy nie identyfikują się z partią, chyba że z Samoobroną

47% Polaków nie znajduje wśród istniejących ugrupowań żadnego, z którym przynajmniej w jakimś stopniu mogłaby się identyfikować, zaś 14% ogółu badanych ma jakieś, ale znacznie słabsze sympatie partyjne. 39% badanych deklaruje, że identyfikuje się z jednym z ugrupowań politycznych - wynika z przeprowadzonego w listopadzie sondażu CBOS. Najwięcej Polaków mających określone sympatie partyjne wskazuje na Samoobronę - aż 24%.

20% badanych zadeklarowało, że najbliższym ugrupowaniem jest SLD, zaś 18% wskazało PO. Na dalszych miejscach znalazło się PiS (11%), LPR (7%), oraz PSL (6%) - wynika z przeprowadzonego sondażu CBOS.

Najbardziej sprecyzowane i jednoznaczne preferencje mają respondenci w wieku od 45 do 64 lat, z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast. Osoby, które nie znajdują na scenie politycznej bliskiego im ugrupowania, to najczęściej ludzie młodzi w wieku 18-34 lata, z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym oraz mieszkańcy małych miast.

Największe trudności z identyfikowaniem się z jakimkolwiek ugrupowaniem mają osoby bezrobotne, robotnicy niewykwalifikowani oraz uczniowie i studenci.

78% respondentów nie interesujących się polityką nie znajduje partii, którą mogliby uznać za bliską sobie. Wśród ankietowanych wykazujących średnie zainteresowanie polityką odsetek ten wyniósł 53%, zaś wśród tych, którzy w dużym stopniu interesują się zagadnieniami politycznymi - 35%.

Poczucie bliskości z którąś z partii politycznych jest częstsze u respondentów mających sprecyzowane poglądy polityczne. 50% deklarujących sympatie lewicowe oraz 54% utożsamiających się z prawicą odnajduje wśród istniejących ugrupowań takie, które uznaje za bliskie sobie.

Wśród osób, które nie potrafią określić swoich poglądów politycznych, zdecydowana większość - 75% - nie identyfikuje się z żadną partią polityczną, a identyfikuje tylko 18%.

50% badanych o poglądach centrowych także nie czuje się związana z żadną partią, zaś 36% twierdzi, że dostrzega bliskie sobie ugrupowanie.

CBOS wskazuje, że poczucie politycznej bliskości nie przekłada się jednoznacznie na poziom sympatii lub antypatii, ponieważ można się czuć związanym z jakąś partią, ale zarazem mieć sympatię dla innych ugrupowań. Najwięcej, bo 55% negatywnych emocji wzbudza SLD. Z 50-procentową dezaprobatą musi zmierzyć się Samoobrona i Ruch Społeczny. 47% respondentów żywi niechęć do Unii Polityki Realnej, zaś 46% do LPR. Stosunkowo niewielką, bo 26-procentową niechęcią ankietowani obdarzyli Krajową Partię Emerytów i Rencistów.

Najczęściej z sympatią spotyka się PO i PiS - po 24% wskazań. Samoobrona - 23% - oraz SLD - 17%. Najrzadziej z sympatią badanych spotykają się RS oraz UP (po 6% wskazań).

Wśród sympatyków PO dominują osoby młode (25-34 lat), mieszkańcy dużych miast, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji - 47%, osoby pracujące na własny rachunek - 45%, oraz pracownicy umysłowi niższego szczebla - 31%. Najgorzej wypada ona w w opinii rolników (40%) oraz rencistów (39%).

Sympatię dla PiS deklarują mieszkańcy największych miast - 34%, osoby dobrze sytuowane, uzyskujące dochód w rodzinie od 600 do 800 złotych - 30% i powyżej 800 złotych - 33%, dobrze oceniające własną sytuację materialną - 31%.

Do sympatyków Samoobrony najczęściej zaliczają się mieszkańcy wsi - 35%, osoby z wykształceniem podstawowym - 31% i zasadniczym zawodowym - 33%, badani deklarujący dochody do 299 złotych na osobę w rodzinie - 39%, i negatywnie oceniający swoją sytuację materialną - 28%. Najbardziej jej niechętni są badani z wyższym wykształceniem - 84%, oraz przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji - 90%.

Sympatycy SLD to najczęściej osoby mające od 55 do 64 lat, mieszkańcy mniejszych miast, osoby z wykształceniem co najmniej średnim oraz ci, którzy identyfikują się z lewicą - 49%. Największą niechęć do Sojuszu deklarują osoby pracujące na własny rachunek - 74% badanych.

Sympatia do PSL jest najsilniejsza wśród mieszkańców wsi - 23% oraz rolników - 27%. Sympatii dla PSL sprzyja także niższy poziom wykształcenia oraz dochód na osobę w rodzinie.

Sympatię dla LPR najczęściej deklarują osoby powyżej 65 roku życia - 27%, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym (po 20% deklaracji), mieszkańcy najmniejszych miast - 21% oraz wsi - 17%.

Elektorat PO największą sympatią darzy PiS - 43%, zaś najgorzej odbieraną partią jest Samoobrona - 85%. W elektoracie SLD największe sympatie budzi UP - 34%, najgorzej odbierana jest RS - 77% i Samoobrona - 73%. PiS może liczyć na sympatię zwolenników LPR (29%) oraz PSL (24%) oraz niechęć zwolenników SLD - 55% i Samoobrony - 47%.

Sondaż przeprowadzono w dniach 7-10 listopada 2003 roku, na liczącej 1088 reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W badaniu w tych samych sprawach przeprowadzonym w 1998 roku odsetek osób, które identyfikowały się z konkretnym ugrupowaniem, wyniósł 57%, partię "nieco bliższą niż inne" wskazało 16% badanych, zaś odpowiedzi, że nie ma takiego ugrupowania, udzieliło 27% ankietowanych.(iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)