Trwa ładowanie...
d4fbl2i
28-12-2005 00:35

Polacy nie dają się Anglikom

Szefowie wielkiej sieci sklepów Woolworth's w Wielkiej Brytanii myśleli, że mogą obiecywać pracownikom z Polski złote góry, a później traktować ich jak niewolników. Dolnoślązacy wybili im to z głowy - pisze "Nowy Dzień".

d4fbl2i
d4fbl2i

Woolworth's, który handluje elektroniką, ubraniami i sprzętem gospodarstwa domowego, wiosną szukał na Dolnym Śląsku pracowników do swoich magazynów w Manchesterze. Firma obiecywała Polakom wysokie pensje i wymarzone warunki pracy: 6,5 funta za godzinę, bezpłatną odzież ochronną i jednoosobowe pokoje blisko miejsca pracy - też za darmo. Skusiło się 28 Dolnoślązaków.

Rzeczywistość okazała się brutalna. Mieszkaliśmy w obskurnym hotelu, po kilka osób w pokoju. Płaciliśmy sami, musieliśmy się też postarać o odzież ochronną, a z 6,5 funta zrobiło się 6 - opowiada Bartek Jaśkiewicz z Wrocławia.

Razem z kolegą Waldkiem Kieliszakiem i pozostałymi 26 Polakami wypowiedzieli Woolworth'sowi wojnę. Najpierw zorganizowali strajk. Potem zażądali rozmów z kierownictwem firmy. Nie przyniosły one jednak rezultatu. Menedżerowie firmy uznali, że to tylko "rozróba" grupki Polaków, i nie chcieli zgodzić się na nasze warunki - opowiada Bartek Jaśkiewicz.

Wtedy Polacy pokazali Anglikom, że nie warto było z nimi zadzierać. Wezwali na pomoc brytyjski związek zawodowy T&G i media.

d4fbl2i

Wszyscy pracujący w sieci Woolworth's członkowie związku dostali na znak solidarności z nami naklejki, które nosili w pracy - mówi Bartek Jaśkiewicz. Związek zagroził też, że jeśli Woolworth's nie zacznie negocjować z Polakami, to związkowcy urządzą pikietę przed październikowym meczem eliminacji piłkarskich mistrzostw świata Anglia-Polska w Manchesterze. Na forach internetowych pojawiły się setki głosów poparcia dla walczących o swoje Polaków.

Kiedy z Waldkiem wystąpiliśmy w telewizji BBC, nastawienie firmy do nas natychmiast się zmieniło. Oddali nam pieniądze i zaczęli z nami poważnie rozmawiać - opowiada nam Jaśkiewicz, który do Polski przyjechał na święta.

Podkreśla, że jeszcze nie wszystko wywalczyli - np. Woolworth's wciąż nie płaci im za urlopy. Dolnoślązacy wciąż pracują dla sieci Woolworth's, ale już bez Jaśkiewicza i Kieliszaka. Zatrudnił ich związek zawodowy T&G - teraz wspierają Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii. Uczą ich, jak trzeba rozmawiać z firmami łamiącymi prawa pracowników.(PAP)

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj