Polacy nie chcą płacić za leczenie
59% Polaków jest przeciwnych
wprowadzeniu częściowej odpłatności za usługi publicznej służby
zdrowia, nawet jeśli poprawiłoby to jej funkcjonowanie - wynika z
sondażu CBOS.
19.03.2008 | aktual.: 19.03.2008 16:10
Przeciwnego zdania jest 41% ankietowanych. Jednak tylko 14% respondentów deklaruje, że chętnie ponosiłoby dodatkowe koszty. 27% badanych, choć uważa, że wprowadzenie częściowej odpłatności jest dobrym pomysłem, to jednak jednocześnie zaznacza, że nie byłoby ich stać na dodatkowe opłaty.
Z badania wynika też, że na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego byłaby skłonna zdecydować się jedna trzecia Polaków. 61% badanych zadeklarowało, że nie chce wykupywać dodatkowych, dobrowolnych ubezpieczeń.
Jak zauważa CBOS, w ciągu ostatniego roku liczba osób niezainteresowanych dodatkowym ubezpieczeniem wzrosła o pięć punktów procentowych.
Według badania przeciwnikami częściowej odpłatności za leczenie, a także dodatkowych ubezpieczeń są przede wszystkim osoby najgorzej sytuowane, robotnicy, rolnicy i emeryci, a także mieszkańcy małych miejscowości. Najwięcej zwolenników takich rozwiązań jest natomiast wśród kadry kierowniczej i prowadzących własną działalność gospodarczą.
CBOS zapytał także o konieczne działania jakie należy podjąć, aby naprawić system opieki zdrowotnej w Polsce. Według 93% badanych niezbędne jest zlikwidowanie korupcji w służbie zdrowia, natomiast 84% uważa za konieczne podwyższenie płac pielęgniarek.
Spośród innych niezbędnych działań ankietowani wskazywali na: upublicznienie wiadomości o wynikach leczenia poszczególnych szpitali, przychodni i lekarzy (71%). Oddłużenie szpitali i przyznanie im dodatkowych środków z budżetu (65%) i podwyższenie płac lekarzy (56%).
Na konieczność sprywatyzowania zadłużonych szpitali wskazało 32% respondentów, a na zwiększenie wysokości obowiązkowej składki zdrowotnej - 20%.
Spośród wszystkich ankietowanych jedynie 8% przyznało natomiast, że w ostatnim czasie miało kłopoty przy korzystaniu z pomocy lekarskiej z powodu protestów w służbie zdrowia. 39% badanych choć ostatnio miało styczność z służbą zdrowia, nie spotkało się z trudnościami z powodu protestów.
Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 lutego bieżącego roku na reprezentatywnej próbie losowej liczącej 1137 dorosłych Polaków. (mg)