Polacy nie chcą amerykańskich baz w Polsce
Ponad połowa Polaków (54%) sprzeciwia się przeniesieniu do Polski z Niemiec dużych amerykańskich baz wojskowych i lotnisk; zgadzamy się na przeniesienie do naszego kraju jedynie małych obiektów wojskowych ze specjalistycznym sprzętem - wynika z sondażu CBOS.
05.01.2005 | aktual.: 05.01.2005 16:22
Według CBOS, brak poparcia dla rozmieszczenia w Polsce dużych baz i lotnisk może się wiązać z obawami, że duże obiekty stałyby się celem ataków terrorystycznych.
37% Polaków obawia się, że planowane zamknięcie lub zmniejszenie amerykańskich baz wojskowych w Niemczech byłoby niekorzystne dla bezpieczeństwa Polski, przeciwnego zdania jest 29%.
Rozmieszczenie w Polsce przez Amerykanów specjalistycznych radarów umożliwiających kontrolę przestrzeni powietrznej w celu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej popiera 60% badanych (przeciwnych jest 28%. Ponad połowa respondentów (52%) zaakceptowałaby bazy wojskowe z niewielką liczbą żołnierzy i magazynów broni, umożliwiające w razie potrzeby przerzut większej liczby wojsk (inne zdanie ma 36%).
Na rozmieszczenie w Polsce instalacji przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zgadza się 47% ankietowanych, podczas gdy 40% jest temu przeciwnych.
Co drugi badany (50%) sprzeciwia się lotniskom z amerykańskimi samolotami i lotnikami (za jest - 39%); ponad połowa (54%) nie popiera rozlokowania w Polsce dużych baz wojskowych z pełnym personelem, uzbrojeniem i oddziałami wojsk (za jest 35%).
Blisko połowa badanych (49%) nie zgadza się na rozmieszczenie w Polsce wojsk innych państw NATO, na ich stacjonowanie zgodę wyraża 40% respondentów.
Z badania wynika także, że dwie trzecie Polaków (67%) popiera przynależność naszego kraju do NATO, a tylko co dwunasty (8%) jest jej przeciwny.
Sondaż pokazuje też, że poparcie Polaków dla członkostwa w NATO uzależnione jest od ich zainteresowania wydarzeniami politycznymi. Im jest ono większe - tym silniejsza jest akceptacja dla naszej obecności w pakcie północnoatlantyckim.
Sondaż na temat "Bazy NATO na terenie Polski" przeprowadzono w dniach 17-21 września 2004 r. na liczącej 935 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków. (sm)