Polacy negatywnie oceniają Sejm
Pierwsze opinie o nowym Sejmie i Senacie nie są korzystne - wynika z grudniowego sondażu CBOS. 50% Polaków negatywnie ocenia Sejm bieżącej kadencji, podczas gdy 26% wyraża opinie pozytywne. Częściej złe (37%) niż dobre (28%) są także oceny działalności Senatu.
CBOS ocenia, że zaskakujące jest, iż obecny Sejm zaczyna działalność z niższego pułapu społecznego poparcia niż krytycznie oceniany poprzedni. W grudniu 2001 roku Sejm miał 32% ocen pozytywnych i 51% negatywnych. Kończył natomiast działalność przy 11% ocen pozytywnych i 80% negatywnych.
Nieco bardziej korzystnie wypada porównanie opinii na rozpoczęcie obecnej i poprzedniej kadencji Senatu. Wprawdzie kredyt zaufania, czyli liczba ocen pozytywnych, jest o 5 proc. niższy niż przed 4 laty, ale o 4% jest też niższy odsetek respondentów dających obecnemu Senatowi złą ocenę.
CBOS ocenia, że utrata zaufania do sfery publicznej, charakteryzująca w ostatnich latach Polaków, nie uległa jeszcze zahamowaniu.
Respondentów pytano także o oceny działalności ustępującego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. 55% Polaków wystawiło mu pozytywne oceny, 36% - negatywne. W stosunku do sondażu z października br. liczba ocen pozytywnych zmalała o 6% i o taki sam odsetek wzrosła liczba ocen negatywnych. W 2000 roku, na początku II kadencji, ponad 80% badanych oceniało Kwaśniewskiego pozytywnie, a niespełna 10% - negatywnie.
Sondaż przeprowadzono w dniach 2-5 grudnia na 1018-osobowej, reprezentatywnej próbie dorosłych mieszkańców Polski.