Polacy największymi optymistami w Unii Europejskiej
Prawie 7 na 10 Europejczyków wyraża optymizm (69%, w tym 58% raczej i 11% bardzo) odnośnie przyszłości Unii Europejskiej, jednocześnie nieco mniej niż jedna czwarta respondentów jest pesymistami (24%, w tym 19% raczej i 5% bardzo) - wynika z ostatniego badania TNS OBOP na zlecenie Komisji Europejskiej. Największymi optymistami okazują się być Polacy.
Z badania obejmującego prawie 30 000 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej, dwóch państw kandydujących i Republiki Cypru Północnego wynika również, że w każdym kraju, w którym przeprowadzono badanie, zdecydowana większość osób wyraża optymizm odnośnie przyszłości Unii Europejskiej.
Sytuacja taka występuje nawet w dwóch państwach, które jeszcze nie są członkami UE: 53% i 52% odpowiednio w Chorwacji i Turcji. Spośród państw członkowskich Austria jest krajem z najniższym poziomem optymizmu (53%).
Optymizm jest nieco bardziej powszechny w nowych państwach członkowskich gdzie przeciętny wynik to 74%, natomiast w państwach "starej 15" wynosi on 68%. Trzy spośród nowych państw członkowskich, w których odnotowuje się najwyższy poziom optymizmu to: Polska (82%), Słowenia (80%) i Estonia (77%). Poziom 77% został osiągnięty również w Danii.
Wyniki te są silnie powiązane z tym, czy ktoś jest przychylny UE czy nie. Przykładowo spośród respondentów, którzy uważają, że członkostwo ich państwa w UE jest czymś dobrym prawie 9 na 10 osób (87%) wyraża optymizm odnośnie przyszłości Unii. Natomiast spośród tych, którzy uważają, że członkostwo jest czymś złym poziom optymizmu spada do jednej trzeciej (32%). Dlatego takie same są zmienne społeczno demograficzne dla osób przychylnych UE i wyrażających optymizm dla jej przyszłości: młodzi i najbardziej wykształceni.