PolskaPolacy najbardziej lubią Włochów i Anglików

Polacy najbardziej lubią Włochów i Anglików

Polacy największą sympatią darzą Włochów, Anglików i Hiszpanów; najbardziej niechętny stosunek mają zaś do Arabów i Romów - wynika z sondażu CBOS "Sympatia i niechęć do innych narodów".

Sympatię do Włochów i Anglików deklaruje co drugi ankietowany (odpowiednio 52 i 50%). Również blisko połowa ankietowanych darzy sympatią Hiszpanów, Czechów i Amerykanów (po 46%). Jednak w ciągu ostatnich dwunastu lat sympatia do Amerykanów spadła o 16 punktów procentowych.

Polacy lubią także Irlandczyków, Francuzów (po 43%), Holendrów (42%) i Greków (41%). Jednak w ostatnich dwunastu latach wskaźnik osób deklarujących sympatię do Francuzów spadł o 18 punktów procentowych.

Niechęć do narodów, wymienianych jako najbardziej lubiane, żywi od 15% do 24% respondentów.

Polacy lubią też Szwedów, Węgrów, Słowaków, Belgów, Duńczyków i Finów, jednak proporcje między sympatią i antypatią są wobec tych narodów bardziej wyrównane.

Najbardziej niechętny stosunek Polacy mają - jak wynika z sondażu - do Arabów (70% respondentów jest im niechętnych, a sympatię deklaruje tylko 8%), Romów (niechętnych jest 65% respondentów) i Rumunów (62%). Odsetek osób, deklarujących niechęć do Arabów od 2002 roku (wtedy po raz pierwszy CBOS badał stosunek Polaków do tej nacji) wzrósł o 16 punktów procentowych.

Z większą niechęcią niż sympatią spotykają się też ze strony Polaków Ukraińcy (50% deklaruje niechęć) Turcy (53%) i Rosjanie (61%). Niechęć do Ukraińców w ciągu ostatnich 12 lat spadła o 15 punktów procentowych.

Z badań wynika, że Polacy z reguły większą sympatią darzą mieszkańców krajów, położonych na południe i zachód od Polski, a mniejszą - tych, którzy zamieszkują kraje położone na wschód i południowy-wschód od Polski.

W ostatnich dwunastu latach liczba Polaków deklarujących sympatię czy niechęć jest bardziej zrównoważona (ankietowani mniej chętnie deklarują sympatię, ale też rzadziej twierdzą, że żywią niechęć do jakiegoś narodu).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" zrealizowano w dniach 11- 14 listopada 2005 roku na 1026-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)