PolskaPolacy najbardziej dumni z wyboru Wojtyły na papieża

Polacy najbardziej dumni z wyboru Wojtyły na papieża

Na liście wydarzeń historycznych, z których Polacy mogą być dumni, bitwa pod Grunwaldem zajmuje wyższe miejsce niż Powstanie Warszawskie - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Polacy są najbardziej dumni z wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Polacy najbardziej dumni z wyboru Wojtyły na papieża
Źródło zdjęć: © AFP

07.07.2010 | aktual.: 07.07.2010 17:37

Jedno z pytań w sondażu dotyczyło "wydarzeń, z których - zdaniem badanych - Polacy mogą być dumni". Odpowiedzi porównano z wynikami badania z 1987 r. (7 listopada-28 grudnia 1987 r., badanie "Historia i teraźniejszość", grupa ankietowanych: 1374 osoby).

W 1987 r. na pierwszym miejscu ankietowani umieścili bitwę pod Grunwaldem (33%), na drugim - Powstanie Warszawskie - 15%, na trzecim - walkę i postawę narodu w czasie II wojny światowej.

W czerwcu tego roku, gdy ankietowani Polacy odpowiadali na to samo pytanie, zwycięstwo grunwaldzkie znalazło się już na piątym miejscu - wymieniał ją co 10. ankietowany.

Najwięcej Polaków za wydarzenie będące dla naszego narodu powodem do dumy uznało wybór Karola Wojtyły na papieża (33%). Na drugim miejscu ankietowani umieścili upadek komunizmu (Okrągły Stół, wybory 4 czerwca 1989) - 22%, na trzecim - Sierpień 1980 i okres Solidarności - 18%, na czwartym - pontyfikat Jana Pawła II - 12%.

Na miejscu szóstym ankietowani umieścili, w czerwcowym sondażu, odzyskanie niepodległości w 1918 roku - 8%. Na miejscu siódmym znalazło się Powstanie Warszawskie - 6%. Po 5% ankietowanych wskazywało na wojnę polsko-sowiecką oraz przystąpienie Polski do Unii Europejskiej i NATO. Badani byli też proszeni o wymienienie najbardziej przełomowych dla losów naszego kraju wydarzeń historycznych.

Prawie jedna czwarta grupy ankietowanych - 23% - wymieniła na pierwszym miejscu upadek komunizmu w 1989 roku. Prawie tyle samo respondentów (22%) wskazało w tym kontekście II wojnę światową. Dla jednej piątej badanych (20%) wydarzeniem, które w znaczący sposób wpłynęło na losy Polski, był wybór Karola Wojtyły na papieża, a dla 18% - powstanie i działalność NSZZ "Solidarność".

Bitwa pod Grunwaldem na liście "przełomowych dla losów naszego kraju wydarzeń", które "miały największy wpływ na losy naszego kraju" znalazła się na miejscu piętnastym - wymieniło ją 3% ankietowanych.

Dla porównania, katastrofę prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem badani umieścili na miejscu szóstym - z wynikiem 8% (tuż po rozbiorach Polski - miejsce piąte, wynik: 9%). Tyle samo wskazań w badaniu, co katastrofa pod Smoleńskiem - też 8% - miało odzyskanie niepodległości w 1918 r. Na zbrodnię katyńską wskazało 1% badanych.

Badanie CBOS przeprowadzono w dniach 10-16 czerwca na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)