PolskaPolacy na rowerach

Polacy na rowerach

60% Polaków przynajmniej od czasu do czasu jeździ na rowerze. Ponad połowa jeździ przynajmniej kilka razy w tygodniu. Rowery traktujemy jako środek transportu albo sposób na spędzenie wolnego czasu. 13% użytkowników dwóch kółek uprawia turystykę rowerową – takie są wnioski z badania przeprowadzonego przez Ipsos.

Wśród użytkowników rowerów więcej jest mężczyzn (66%) niż kobiet (54%). Najczęściej jeżdżą najmłodsi – 9 na 10 osób w wieku 15-19 lat. Liczba osób jeżdżących na rowerze maleje wraz z wiekiem.

W okresie od wiosny do jesieni ponad połowa użytkowników rowerów (53%) jeździ przynajmniej kilka razy w tygodniu. Odsetek ten znacznie wzrasta wśród mieszkańców wsi i wynosi 68%. Najwięcej na rowerach poruszają się mieszkańcy wsi (ponad 4 razy w tygodniu) i mniejszych miejscowości (ponad 3 razy w tygodniu). Mieszkańcy dużych miast jeżdżą rowerem średnio niespełna 2 razy w tygodniu.

Polacy przede wszystkim używają rowerów jako środka transportu (65% użytkowników) i rekreacyjnie (76%). Rekreacyjnie jeżdżą przede wszystkim ludzie młodzi, do 24 roku życia. Osoby starsze (powyżej 59 roku życia) korzystające z rowerów częściej traktują rower jako środek transportu.

Zaledwie 13% osób jeżdżących na rowerze uprawia turystykę rowerową, a jedynie 2% cyklistów deklaruje uprawianie wyczynowo jakiegoś sportu rowerowego.

Pokonujemy na rowerach niewielkie odcinki. Jedna czwarta użytkowników rowerów przejeżdża w ciągu jednego dnia trasy do 5 km, 27% pokonuje trasę od 6 do 10 km. Średnia najdłuższa trasa pokonana w ciągu jednego dnia to 16,7 km, przy czym dla mężczyzn wynosi ona 19,4 km, a dla kobiet 13,7 km. W dłuższe trasy wybierają się ludzie młodzi do 24 roku życia (średnia najdłuższa jednodniowa trasa w tej grupie wiekowej to 22,8 km).

Firmy produkujące rowery twierdzą, że ze względu na sprzedaż bieżący rok jest bardzo udany, zdecydowanie lepszy od zeszłego. 7 proc. Polaków kupiło w tym roku kupiło rower. Najczęściej był to rower nowy (81% zakupów) i tani – blisko połowa (46%) nie zapłaciła za rower więcej niż 300 zł. Niemal jedna piąta osób, które zakupiły rowery, przeznaczyło na nie ponad 1000 zł.

Pośród osób, które kupiły rower prawie połowa (49%) zrobiła to w sklepie rowerowym lub sportowym, natomiast trzy czwarte (34%) w hipermarkecie lub supermarkecie. Ani jeden z naszych respondentów nie kupił roweru w sklepie internetowym. Widać, że w tej dziedzinie daleko nam do Stanów Zjednoczonych albo krajów Unii Europejskiej, gdzie przez Internet sprzedaje się bardzo dużo rowerów i części rowerowych.

Badanie przeprowadzono między 4 a 8 lipca 2003 roku na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)