Trwa ładowanie...
d4mn2io
01-11-2012 18:37

Polacy na grobach rodaków pochowanych na ukraińskich cmentarzach

Żyjący na Ukrainie Polacy, dyplomaci i duchowni w Dniu Wszystkich Świętych oddali hołd pamięci rodakom, którzy spoczywają na cmentarzach w tym kraju. Najważniejsze z nich to dwie nekropolie katyńskie, w Bykowni i Charkowie, oraz Cmentarz Łyczakowski we Lwowie.

d4mn2io
d4mn2io

Jak co roku we Lwowie przeprowadzono w czwartek akcję "Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego", w ramach której na grobach zapłonęło 40 tysięcy zebranych w Polsce zniczy - poinformował Jacek Żur z lwowskiego konsulatu RP.

- W akcji uczestniczyło ponad 300 wolontariuszy. Była to młodzież, przedstawiciele organizacji polskich, Polacy i Ukraińcy, którzy umieszczali znicze na grobach polskich i ukraińskich, upamiętniając ludzi, którzy tworzyli historię tego miasta - powiedział w rozmowie telefonicznej.

Akcja "Światełko pamięci" trwa od 2005 r. i jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Rzeszów.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 r. Spoczywa tu wielu znanych Polaków i Ukraińców, oraz przedstawiciele innych narodowości. Na nekropolii znajdują się m.in. mogiły Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, matematyka Stefana Banacha i malarza Artura Grottgera.

d4mn2io

Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.

W bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa. Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Znicze zapłonęły na mogiłach poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w dzielnicy Kijowa Darnica oraz na grobach zasłużonych Polaków i żołnierzy Wojska Polskiego z roku 1920 na Cmentarzu Bajkowa.

Polscy dyplomaci i przedstawiciele organizacji polskich w Kijowie odwiedzili także otwarty we wrześniu polski cmentarz wojenny w Bykowni. Spoczywa tu prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, zabitych z rozkazu Stalina.

Podobnie było w Charkowie, na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach, na którym spoczywa 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz innych sowieckich więzień.

d4mn2io
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mn2io
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj