PolskaPolacy malkontentami?

Polacy malkontentami?

Spośród czterech krajów Europy Środkowej i Wschodniej Polacy oceniają swój rząd najgorzej. 49% Węgrów, 48% Czechów i 40% Rosjan, a tylko 32% Polaków jest zadowolonych ze swoich rządów - wynika ze styczniowego sondażu Central European Opinion Research Group.

Prawie połowa badanych Polaków (47%) krytykuje dotychczasową działalność rządu Leszka Millera. Wyrobionego zdania na ten temat nie ma 21% respondentów.

W Czechach niezadowolonych z rządów Vladimira Szpidli jest 39% respondentów, a 13% nie ma zdania.

W Rosji opinie o gabinecie Michaiła Kasjanowa są podzielone niemal po połowie (40% ocen dobrych i 37% złych). Prawie jedna czwarta Rosjan (23%) wciąż nie ma wyrobionego zdania o rządzie.

Najmniej przeciwników ma rząd Petera Medgyessy`ego. Źle ocenia go 26% Węgrów., 24% nie ma zdania. Według autorów sondażu, może mieć to związek ze stosunkowo jeszcze krótkim okresem sprawowania władzy przez węgierski rząd.

W żadnym z czterech badanych krajów opozycja parlamentarna nie ma dobrych notowań.

W Polsce działania opozycji parlamentarnej dobrze ocenia 20 proc. respondentów, a 44% - źle, 36% - nie ma zdania.

Na Węgrzech zadowolonych z działań opozycji jest 22% badanych, 50% ocenia je negatywnie.

27% Czechów wystawiło swoim opozycjonistom oceny pozytywne, 48% - złe.

W Rosji osobno spytano o działania opozycji "komunistycznej" (Komunistyczna Partia Rosji) i "demokratycznej" (przede wszystkim Unia Sił Prawicy i partia Jabłoko). Okazało się, że lepiej oceniana jest ta pierwsza.

Dobre oceny "komunistom" wystawiło 34% respondentów, złe - 42%, 24% nie ma o niej zdania.

Opozycję demokratyczną pozytywnie ocenia 27% badanych Rosjan, 43% ma niej złą opinię a żadnej - 30%.

Na tle pozostałych krajów Polska wyróżnia się negatywnymi oceanami wystawianymi rządowi. Nie oznacza to jednak, że Polacy sympatyzują z opozycją parlamentarną - jej oceny są jeszcze gorsze - podsumowali autorzy sondażu.

W Czechach i na Węgrzech rządzące od ponad pół roku gabinetu nie wyczerpały jeszcze kredytu zaufania, jakim społeczeństwo obdarzyło w wyborach tworzące je ugrupowania. Warto zwrócić uwagę na stabilne i stosunkowo wysokie oceny rządu w Rosi - dodano. (and)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)