Trwa ładowanie...
13-08-2007 07:32

Polacy mają coraz mniejsze zaufanie do leków

W tym roku w Małopolsce było już 300 zgłoszeń niepożądanych działań leków. To tyle, co w 2006 roku w całym kraju. Regionalny ośrodek monitorowania niepożądanych działań leków Zakładu Farmakologii Klinicznej CM UJ w Krakowie przyjął tylko w minionym tygodniu dziewięć raportów o niekoniecznie prawidłowym działaniu leków – dowiedziała się „Gazeta Krakowska”.

Polacy mają coraz mniejsze zaufanie do lekówŹródło: Jupiterimages
d3vxv8k
d3vxv8k

To nie jest efekt „afery strzykawkowej”, bo po poprzedniej głośnej sprawie – corhydronu, wcale tych raportów tak nagle nie przybyło. Po prostu w Małopolsce coraz więcej osób rozumie wagę problemu – podkreśla dr Jarosław Woroń z regionalnego ośrodka. Zgłaszać należy nie tylko ewidentne przypadki, ale też każdy, w którym wystąpi nasilona reakcja właściwie przewidywana, opisana w ulotce: Jest różnica, jeśli jakiś problem, na przykład wysypka, wystąpi nie u jednego pacjenta na sto, lecz u trzydziestu. Takiego zgłoszenia nie należy się bać, wystarczy podejrzenie – podkreśla dr Woroń.

Małopolscy lekarze i farmaceuci to główne dwie grupy zgłaszające niepokojące reakcje pacjentów na leki. Ustawa zaostrzająca wymagania, między innymi poszerzająca grono osób zobowiązanych do zgłaszania niepożądanych działań leków, wciąż czeka na uchwalenie. Jednak obowiązujące przepisy nie są złe. Chodzi tylko o zmianę świadomości – taki raport nie jest jest żadnym donosem, nikomu nie szkodzi. To kwestia bezpieczeństwa – podkreśla dr Leszek Borkowski, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na tysiąc lekarzy powinno przypadać rocznie ok. 50 raportów o niepożądanym działaniu leków. W Polsce praktykuje ponad 100 tys. lekarzy, czyli liczba raportów powinna sięgać 5000. Obowiązek zgłaszania takich przypadków mają też farmaceuci, pielęgniarki, położne. Nowa ustawa m.in. zobowiąże do tego również ratowników medycznych i felczerów. W Wielkiej Brytanii rocznie przesyła się ponad 30 tysięcy raportów. W Polsce w ub. roku było ponad 300.

d3vxv8k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vxv8k
Więcej tematów