Świat"Polacy lubią PiS, bo są zacofani"

"Polacy lubią PiS, bo są zacofani"

Szybkim tempem przemian ustrojowych w
Polsce, korupcją i zacofaniem wyjaśnia amerykański tygodnik "Time"
fenomen popularności w Polsce PiS i braci Kaczyńskich, których
polityka - jak podkreśla - za granicą jest na ogół ostro
krytykowana.

"Polacy lubią PiS, bo są zacofani"
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

"Częściowym wytłumaczeniem jest fakt, że nowa demokracja w Polsce ma tylko 18 lat. Od 1989 r. kolejne rządy wprowadzały reformy gospodarcze i demokratyczne podobne do tych, których wchłonięcie zabrało Europie zachodniej ponad 60 lat" - pisze "Time" w najnowszym numerze.

Zwraca uwagę, że w Polsce wciąż istnieje wysokie, dwucyfrowe bezrobocie, drogi są złe, a pod względem korupcji - jak wskazuje ranking Transparency International - kraj zajmuje dalekie miejsce wśród innych państw Unii Europejskiej (co oznacza, że korupcja jest wysoka).

"Zaufanie publiczne należy do najniższych w Europie" - pisze autor korespondencji Andrew Purvis, powołując się na najnowsze badania. Dodaje, że "brak zaufania dostarcza żyznej gleby dla polityki braci Kaczyńskich zorientowanej na tropienie spisków".

Nawiązując do opinii, że wielu Polaków ma podobnie duże zaufanie do PiS, jak kiedyś do Solidarności, "Time" pisze jednak, że "Solidarność poprawiła obraz Polski za granicą, podczas gdy styl (polityki) bliźniaków mu zaszkodził".

"Ich nacisk na obronę polskich interesów bez widocznego uwzględnienia szerszej europejskiej wizji wywołał frustrację partnerów Polski, zwłaszcza w toczących się rozmowach o kształcie nowej konstytucji europejskiej" - czytamy w artykule.

Autor cytuje analityka z Niemieckiej Rady Stosunków Międzynarodowych (DGAP) Stephena Bastosa, który ocenił, że bracia Kaczyńscy "nie mają wizji Europy, którą chcieliby promować".

Zdaniem korespondenta "Time" mimo popularności PiS partii może jednak zaszkodzić w wyborach wojna z atakowanymi przez nią elitami intelektualnymi, a także eurosceptycyzm.

"Polska opinia publiczna pozostaje zdecydowanie proeuropejska, co nie dziwi, zważywszy, że Polacy otrzymują corocznie 6 miliardów dolarów dotacji z UE" - pisze autor.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)