PolskaPolacy lepiej o sytuacji w kraju

Polacy lepiej o sytuacji w kraju

W porównaniu z marcem, w kwietniu wyraźnie
poprawiły się opinie Polaków o ogólnej sytuacji w kraju - wynika z
najnowszego badania CBOS. Nadal jednak pesymiści są w znaczącej
przewadze.

21.04.2005 | aktual.: 21.04.2005 13:48

O 5 punktów proc. wzrosła liczba respondentów uważających, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku - sądzi tak 25% badanych. Liczba osób mających przeciwne zdanie zmalała o 6 punktów proc., do 62%.

Pesymiści z LPR i Samoobrony a optymiści z PO

Opinie zależą głównie od sytuacji materialnej ankietowanych i ich wykształcenia (im wyższe, tym lepsza ocena własnych warunków materialnych). Najbardziej krytyczni w swoich ocenach są zwolennicy LPR i Samoobrony; optymiści to sympatycy PO.

Z sondażu wynika, że w porównaniu z marcem zmalała (o 5 punktów proc. - do 69%) grupa respondentów uznających za złą sytuację polityczną w Polsce. Wzrosła zaś (o 4 punkty proc.) liczba osób uważających ją za przeciętną (21%) Zaledwie 4% ocenia sytuację polityczną w Polsce jako dobrą, a 6% nie ma zdania w tej sprawie.

Opinie o sytuacji gospodarczej są minimalnie lepsze niż przed miesiącem. Nieco zmalała (o 4 punkty, do 50%) grupa osób źle oceniających stan gospodarki, o 2 punkty wzrósł natomiast odsetek respondentów uważających go dobry (13%). 32% badanych ocenia sytuację gospodarczą jako przeciętną. Krytyczne oceny formułują głównie emeryci i renciści, respondenci z podstawowym wykształceniem, o niskich dochodach.

Lepsza ocena sytuacji w zakładach pracy

Nieco polepszyły się oceny sytuacji w zakładach pracy. Spadł o 2 punkty procentowe odsetek badanych, którzy mówią, że kondycja ich przedsiębiorstw jest zła (twierdzi tak 24%); wzrosła zaś z 27 do 30% grupa osób oceniających ją jako średnią. 44% Polaków uważa, że sytuacja w ich zakładach pracy jest dobra.

Nie zmieniły się, według sondażu, opinie Polaków o tym, jak im się żyje. 26% pozytywnie ocenia poziom swojego życia, 23% - negatywnie. 51% uważa, że jest przeciętnie.

Trochę lepsze niż w marcu są przewidywania respondentów dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju w ciągu najbliższego roku. Z 28 do 22% spadł odsetek badanych sądzących, że sytuacja się pogorszy, do 16% (o 2 punkty proc.) wzrosła grupa tych, który przewidują poprawę. 50% badanych nie oczekuje zmian. I w tym przypadku największymi optymistami są zwolennicy PO, pesymistami zaś sympatycy LPR i PSL.

Co szósty Polak (17%) liczy na poprawę sytuacji politycznej w kraju, tyle samo przewiduje jej pogorszenie. Połowa badanych ocenia, że sytuacja pozostanie bez zmian.

Nie zmieniły się przewidywania dotyczące przyszłości polskiej gospodarki. 21% spodziewa się w tej dziedzinie poprawy, 14% - pogorszenia. 53% uważa, że nic się nie zmieni.

Niewiele zmieniły się przez miesiąc oceny dotyczące przyszłości zakładów pracy: 13% badanych oczekuje poprawy, pogorszenie przewiduje 12%. 66% nie oczekuje zmian.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)