Polacy, którzy zginęli w atakach terrorystycznych. Poznajcie ich historie

Wiadomo już na pewno, że w zamachu terrorystycznym w Manchesterze zginęło co najmniej dwoje Polaków. Angelika i Marcin Klis osierocili dwie córki, które przywieźli na koncert ulubionej wokalistki Ariany Grande. Tym samym tragiczny bilans polskich ofiar terroru uległ zmianie, a śmierć w ostatnich 16 latach poniosło już ponad dwudziestu rodaków.

Polacy, którzy zginęli w atakach terrorystycznych. Poznajcie ich historie
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Patryk Osowski

24.05.2017 | aktual.: 24.05.2017 14:41

Po poniedziałkowym koncercie kontakt z państwem Klis się urwał, a ich córka skierowała do internautów dramatyczny apel z prośbą o informację, czy widzieli jej rodziców. Niestety, wieści, jakie otrzymała po kilkunastu godzinach z polskiego MSZ, były najgorszymi z możliwych.

Ponieważ od ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku częstotliwość ataków terrorystycznych stale rośnie, ginie w nich również coraz więcej Polaków.

Śmierć polskiego kierowcy w Berlinie

W grudniu 2016 roku radykalny islamski terrorysta Anis Amri wjechał w tłum ludzi w Berlinie. W zamachu zginęło 12 osób, a jedną z ofiar był kierowca wykorzystanego do ataku pojazdu Łukasz Urban.

Niemieckie media przez kilka dni po ataku informowały, że Polak żył w trakcie ataku terrorystycznego. Po sekcji zwłok podawano nawet, że Łukasz Urban trzymał ręką kierownicę, próbując powstrzymać atak terrorysty.

Policja przypuszcza, że kierowca został wcześniej kilkakrotnie raniony nożem, ale do końca walczył z napastnikiem.

Obraz
© PAP

Tragedia sióstr z Krzyszkowic

Marzena i Magdalena w lipcu 2016 roku pojechały do Francji razem ze swoją starszą siostrą Dorotą. Gdy podczas pobytu w Nicei rozdzieliły się, Marzena i Magda wybrały się oglądać fajerwerki puszczane z okazji Dnia Bastylii. Wtedy 31-letni mężczyzna pochodzenia tunezyjskiego wjechał w nie kilkutonową ciężarówką.

- Ojciec dostał informację z ambasady, że chyba będzie musiał pojechać do Nicei, żeby zidentyfikować zwłoki. Nie wiem, jak on to wszystko przeżyje – mówił wówczas sołtys Krzyszkowic Władysław Dyduła.

Obraz
© PAP/EPA

3 zabitych i 10 rannych Polaków w Tunezji

W stolicy Tunezji 18 marca 2015 roku dwaj uzbrojeni mężczyźni przebrani w mundury wojskowe wtargnęli do budynku parlamentu i otworzyli ogień. Chwilę później wybiegli z budynku i zabarykadowali się z zakładnikami w sąsiednim budynku Muzeum Bardo. Siły bezpieczeństwa odbiły budynek kilka godzin później.

- Wśród wielu poszkodowanych są również Polacy. Trzech z nich nie żyje, a dziesięciu jest rannych – informowało po ataku Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

Obraz
© PAP/EPA

Tragiczne sceny na ulicach Londynu

W lipcu 2005 roku terroryści uderzyli z kolei w Londynie. W eksplozjach ładunków wybuchowych zdetonowanych w metrze i autobusie miejskim zginęły 52 osoby. Wśród nich były także trzy kobiety z Polski.

Monika Suchocka, Karolina Glück oraz Anna Brandt padły ofiarami Mohammeda Sidik Khana, Hasiba Hussaina i Shahzada Tanweera. Mężczyźni przyjaźnili się ze sobą i mieszkali w Leeds. Przed atakiem nie byli notowani ani przez policję, ani służby specjalne.

Ofiary ataków w Indonezji i Hiszpanii

W październiku 2002 roku w zamachu na indonezyjskiej wyspie Bali zginęła polska reporterka Beata Pawlak. W dwóch eksplozjach, przede wszystkim w nocnym klubie wysadzonym przez terrorystów, zginęły łącznie 202 osoby, głównie turyści z Australii.

W marcu 2004 roku islamscy ekstremiści przeprowadzili natomiast serię skoordynowanych ataków na pasażerów pociągów w okolicach Madrytu. W sumie wybuchło tam 10 bomb, a życie straciło 191 osób, w tym czworo Polaków.

6 Polaków zabitych w Nowym Jorku

Najwięcej polskich obywateli straciło życie w czasie ataku w Nowym Jorku w 2001 roku. Po tym, jak cztery samoloty kierowane przez pilotów-samobójców zaatakowały wieżowce w USA, śmierć poniosło sześcioro rodaków.

Ze względu na to, że w zamachu z 11 września zginęło prawie 3 tysiące osób, bardzo trudne było ustalenie tożsamości odnalezionych pod gruzowiskiem. Ciała naszych rodaków udało się zidentyfikować wyłącznie dzięki szczegółowym badaniom DNA.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)