Polacy krytykują sytuację na rynku pracy
Polacy mniej krytycznie niż przed miesiącem
oceniają sytuację na rynku pracy. Nadal jednak zdecydowana
większość ankietowanych - 78% (spadek o 6%) negatywnie ocenia tę sytuację. Zaledwie 4% ocenia ją
pozytywnie, a 15% uważa ją za przeciętną.
Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS wśród osób, które negatywnie oceniają sytuację na krajowym rynku pracy, 32% określa ją jako bardzo złą, 46% (spadek od marca o 4%) - jako złą.
Nieco mniej krytyczne niż przed miesiącem są również oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy: 21% badanych (spadek o 4%) uważa, że w ich miejscowości lub okolicy nie ma żadnej pracy, 48% (wzrost o 3%) sądzi, iż trudno tam znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie.
Ponad jedna czwarta (26%) badanych jest zdania, że na lokalnym rynku pracy można wprawdzie znaleźć zatrudnienie, jednak niełatwo jest oáodpowiednią pracę. Co setny ankietowany (1%) twierdzi, że taką pracę można znaleźć bez większych problemów.
Pesymistyczne są przewidywania co do możliwości zahamowania bezrobocia w ciągu najbliższego roku. Osób spodziewających się poprawy sytuacji (17%) jest prawie tyle samo co przewidujących pogorszenie (15%). Ponad połowa (58%) uważa, że w najbliższym roku sytuacja na rynku pracy nie zmieni się.
Wśród osób mających zatrudnienie utrzymuje się lęk przed bezrobociem. Z możliwością utraty pracy liczy się obecnie 41% pracujących, w tym 14% ocenia to zagrożenie jako bardzo poważne. Ponad połowa (53%, spadek od marca o 3%) twierdzi, że nie grozi im utrata pracy.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 1-4 kwietnia 2006 r. na liczącej 1025 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (eg)