PolskaPolacy hucznie powitali Nowy Rok

Polacy hucznie powitali Nowy Rok

Na imprezach plenerowych, balach i prywatkach, w wodzie i na nartach spędzaliśmy tegorocznego sylwestra. Zabawa przebiegała na ogół spokojnie, a zamiast śniegu w wielu rejonach kraju padał deszcz. Około 170 tys. osób witało Nowy Rok na Rynku Głównym w Krakowie, na największej plenerowej imprezie sylwestrowej w kraju.

Polacy hucznie powitali Nowy Rok
Źródło zdjęć: © PAP

01.01.2005 | aktual.: 01.01.2005 16:49

W trakcie imprezy zgromadzonym na płycie Rynku uczestnikom zaprezentowały się zespoły Bajm, T. Love, Wilki, Golec uOrkiestra oraz Skaldowie. Krakowskie przekupki rozdały 2005 precli, kolędnicy na szczudłach rozrzucili 120 kilogramów groszy na szczęście.

Na scenie pojawili się także: przepowiadający przyszłość Pan Twardowski oraz Stańczyk. O północy Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski złożył wszystkim życzenia noworoczne. Tuż po północy odbył się wielki pokaz fajerwerków.

Występom towarzyszyły akcje teatralne, nawiązujące do legend i baśni krakowskich oraz tradycji powitania Nowego Roku. Aktorzy, tancerze i statyści pojawiali się na wybiegu, tarasach Sukiennic, górnym balkonie Ratusza oraz wśród publiczności.

Pamięć o ofiarach tsunami

Deszcz nie zniechęcił warszawiaków do powitania Nowego Roku pod gołym niebem. Na sylwestrowej imprezie na Placu Defilad bawiło się ponad 10 tys. osób. Koncert noworoczny odbył się pod hasłem "Miasto Aniołów". Piosenkę pod tym tytułem w wykonaniu Doroty Osińskiej i połączonych chórów zadedykowano Bangkokowi oraz krajom dotkniętym tsunami.

Po północy zabrzmiał słynny utwór Czesława Niemena - "Sen o Warszawie". Publiczność rozgrzewali m.in. Kasia Kowalska, Ryszard Rynkowski, Blue Cafe. Nowy Rok powitano pokazem ogni sztucznych.

Część warszawiaków bawiła się w sylwestrową noc na Starym Mieście. Impreza noworoczna trwała także na Bemowie. Warszawscy płetwonurkowie świętowali Nowy Rok w jeziorku na Szczęśliwicach - szampana wypili... pod wodą. Zainteresowaniem cieszyły się bale w stołecznych hotelach, m.in. w Bristolu, Janie III Sobieskim i Marriotcie.

Zabawa na molo

15 tysięcy gdańszczan powitało Nowy Rok na Targu Węglowym w centrum miasta. Gwiazdą był zespół Lady Pank. Mieszkańcy Sopotu przywitali Nowy Rok na molo. Odbył się tam bal przebierańców. Gdynianie świętowali nadejście Nowego Roku przed multikinem na Skwerze Kościuszki.

Kilkanaście tysięcy osób bawiło się na miejskiej imprezie sylwestrowej w centrum Poznania. Wystąpił rockowy Perfect.

Największy w Lublinie sylwestrowy bal na 350 par zorganizowano dla środowiska sportowego i połączono z ogłoszeniem wyników plebiscytu na najlepszych sportowców Lubelszczyzny.

Kilka tysięcy kielczan żegnało stary i witało Nowy Rok na placu Konstytucji 3 Maja. Uczestnicy plenerowej fiesty bawili się przy dyskotekowej muzyce i uczestniczyli w konkursach z nagrodami. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Kielce".

Mile widziany... dres

Ok. 6 tysięcy łodzian witało nadejście Nowego Roku na placu przy skrzyżowaniu Al. Piłsudskiego i Piotrkowskiej. Gwiazdą wieczoru był zespół Kombi, a atrakcją nietypowy pokaz sztucznych ogni.

W Sieradzu odbył się bal, gdzie obowiązkowym strojem był... dres, a goście imprezy mogli korzystać z hali sportowej.

Nowy Rok witano też w ruinach XIV-wiecznego zamku w Bąkowej Górze koło Przedborza.

O północy w noc sylwestrową w centrum Suwałk odbyła się premiera hymnu miasta, który od dzisiaj będzie odgrywany codziennie w południe. Premiery hejnału "Fanfary Suwalskie" na trzy trąbki wysłuchało 5 tys. osób.

Około 600 narciarzy spędziło Sylwestra szusując przy muzyce na stoku Wierchu Bania w Białce Tatrzańskiej. Wstęp do tej nietypowej sali balowej kosztował 70 zł.

Najwyżej i najniżej

Najwyżej w Polsce powitali Nowy Rok pracownicy Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu - na wysokości ponad 1987 m. Świątek czy piątek obserwacje prowadzić trzeba, tak samo jak w każdą inną noc - powiedział kierownik obserwatorium, Jan Trzebunia. O północy na szczycie było 6,5 stopnia mrozu i padał śnieg.

Tradycyjnie najniżej obchodzony sylwester odbył się w kopalniach soli w Wieliczce i Bochni (Małopolskie).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)