Polacy doceniają znaczenie Unii Europejskiej w umacnianiu pozycji Polski na arenie międzynarodowej
Obecność Polski w Unii Europejskiej znacząco wzmacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej, poprzez większy wpływ na politykę międzynarodową oraz dostęp do wspólnego rynku gospodarczego. Dzięki funduszom unijnym Polska rozwija infrastrukturę, gospodarkę i innowacje, co czyni ją atrakcyjnym partnerem w Europie. Wspólna polityka, bezpieczeństwo i solidarność europejska podnoszą stabilność kraju oraz jego znaczenie w regionie i świecie.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Z badań przeprowadzonych przez United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków dostrzega pozytywny wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na pozycję międzynarodową kraju. Aż 77,4 procent respondentów zgodziło się z twierdzeniem, że obecność Polski w UE wspiera jej rolę na arenie międzynarodowej, z czego 40,7 procent wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 36,7 procent "raczej tak".
Jednak 15,4 procent badanych wyraziło odmienne zdanie, wskazując odpowiedź "raczej nie", a 1,5 procent stwierdziło "zdecydowanie nie". Około 5,7 procent respondentów nie potrafiło jednoznacznie określić swojej opinii na ten temat.
Wyniki sondażu pokazują, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest postrzegane przez większość społeczeństwa jako kluczowe dla wzmacniania pozycji na arenie międzynarodowej. Wyraźna przewaga pozytywnych opinii wskazuje na dużą świadomość Polaków co do korzyści płynących z integracji europejskiej, takich jak większa rozpoznawalność, silniejsze relacje z innymi państwami czy lepsze możliwości współpracy w różnych dziedzinach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Badanie zostało zrealizowane w dniach 6-8 grudnia 2024 roku metodami CATI i CAWI.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego