Trwa ładowanie...
dfdraq2
24-01-2010 12:55

Polacy chcą zaatakować najwyższy szczyt obu Ameryk

Czterech alpinistów z Bydgoszczy, Torunia i Szczecina zaatakuje w lutym 2010 r. Aconcaguę, najwyższy szczyt obu Ameryk. Uchodząca za jedną z najbardziej wymagających gór świata, ma prawie 7 tys. metrów n.p.m. i jest zaliczana do Korony Ziemi.

dfdraq2
dfdraq2

Ekspedycja w Andy wyruszy w drogę 30 stycznia. Zespół stanowi trzech alpinistów z województwa kujawsko-pomorskiego: Michał Leciak z Torunia, Jacek Ostrowski i Tomasz Brylew z Bydgoszczy oraz szczecinianin Rafał Kaczmarek.

- Naszej wyprawie chcemy nadać wymiar sportowy, dlatego nawiązując do tradycji polskiego alpinizmu i himalaizmu, za główny cel stawiamy sobie wejście przez trudny technicznie Lodowiec Polaków, wschodnią ścianą Aconcagua - poinformował Tomasz Brylew.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na szczycie Aconcaguy staną w drugim tygodniu wyprawy, pomiędzy 8 a 14 lutego. Do kraju wrócą 19 lub 20 lutego.

- Od pierwszego zdobycia góry minęło już sporo lat i wielu wspinaczy osiągnęło wierzchołek wchodząc przeróżnymi drogami, oplatającymi górę z każdej strony. Pomimo upływu czasu i coraz większej komercjalizacji wypraw, Aconcagua ciągle pozostaje interesującym celem wypraw wysokogórskich - dodał alpinista.

dfdraq2

Aconcagua (Kamienny Strażnik) leży w Argentynie, niedaleko granicy z Chile. Wznosi się na wysokość 6962 m n.p.m. i jest pod wieloma względami szczytem niezwykłym - do niej należy tytuł najwyższej góry obu Ameryk oraz półkuli południowej i zachodniej, jest także najwyższą górą leżącą poza Azją.

Pierwszym człowiekiem, który zdobył Aconcaguę był Matthias Zurbriggen. Szwajcarski alpinista stanął na szczycie 14 stycznia 1897 r. 37 lat później w pięknym stylu weszli na nią Polacy. Szlak, który wówczas wytyczyli jest nazywany Drogą Polaków, zaś lodowiec, przez który trzeba przejść w drodze na szczyt - Lodowcem Polaków.

Aconcagua uważana jest za bardzo atrakcyjny cel wspinaczkowy i traktowana jako ostateczny sprawdzian przed wyprawą w Himalaje. Według ekspertów wejście na nią jest tak samo trudne jak wspinaczka na ośmiotysięcznik.

- Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne, góra jest kluczowym etapem treningu przed atakiem na Mount Everest i dlatego jest celem wielu wypraw alpinistycznych - wyjaśniają uczestnicy ekspedycji.

dfdraq2

Andy Argentyńskie - gdzie umiejscowiona jest góra - położone nad południowym Pacyfikiem i ze względu na to położenie, znane są z nawiedzających je wiatrów. Wiatry wiejące z zachodu lub z południowego zachodu, czyli od strony oceanu są często bardzo silne i stanowią poważną przeszkodę podczas zdobywania szczytu, często doprowadzając do tragedii (do 2000 r. góra zebrała żniwo w postaci śmierci ponad 70 wspinaczy ).

- Aconcagua to góra o wielu obliczach, można pokonać ją lekko i przyjemnie (wybierając najłatwiejszy wariant klasyczny), ale też przypłacić to odmrożeniami i życiem, jak miało to miejsce w przypadku wielu zespołów, które wybierały inne drogi - podkreślił Brylew.

Warunki do uprawiania wspinaczki wysokogórskiej w Argentynie są trudniejsze niż w Europie. Zgodnie z opinią ekspertów szczyt Aconcagua (6962 m) odpowiada stopniowi trudności dla 8000 m. Wzrasta przez to częstotliwość wypadków spowodowanych obrzękiem płuc lub mózgu, także na lżejszych trasach przeznaczonych dla mniej doświadczonych wspinaczy.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj