Polacy chcą referendum w sprawie Traktatu Konstytucyjnego
52% ankietowanych uważa, że o
przyjęciu przez Polskę Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej
powinno zadecydować ogólnokrajowe referendum - wynika z
październikowego sondażu CBOS. Według 29% badanych, jest to
zadanie parlamentu. 19% nie miało zdania w tej sprawie.
W opinii 46% uczestników sondażu należy "stanowczo i tak długo, jak się da", domagać się zachowania w Traktacie ustaleń nicejskich, nie zablokować jednak przyjęcia konstytucji UE.
26% uważa, że należy posunąć się nawet do zablokowania przyjęcia konstytucji, w razie nieuwzględnienia naszych postulatów.
Tylko 5% badanych zgadza się na rezygnację z zachowania ustaleń nicejskich, ponieważ "tak naprawdę sprawa nie jest tak ważna, jak to się czasem przedstawia".
Nie ma zdania w tej sprawie 23% ankietowanych.
Dla 41% Polska powinna "stanowczo i długo" domagać się, aby w projekcie Traktatu znalazło się odwołanie do chrześcijaństwa, "jednak tak, aby nie blokować przyjęcia konstytucji". 15% uważa, że należy się tego domagać do końca, "nawet blokując przyjęcie konstytucji".
Z odwołania się do chrześcijaństwa w Traktacie skłonnych jest zrezygnować 17% uczestników sondażu; 27% nie miało zdania w tej sprawie.
29% ankietowanych uważa, że do podjęcia decyzji w Unii powinna być wymagana "zgoda wszystkich państw"; 35% opowiada się za "zgodą większości państw".
Dla 23% zgoda wszystkich państw powinna być wymagana w "najważniejszych sprawach", w mniej ważnych wystarczyłaby zgoda większości państw. 13% badanych nie miało zdania w tej sprawie.
47% ankietowanych "słyszało coś" o projekcie Traktatu, ale "słabo" orientuje się, co ten dokument zawiera. Nie słyszało o Traktacie 41% badanych. Około 12% uczestników sondażu orientowało się, co zawiera Traktat.