Polacy chcą do Wielkiej Brytanii i Irlandii
Chęć podniesienia zarobków i zdobycia nowych
kwalifikacji zawodowych, to główne motywy, które przedstawiciele
wolnych zawodów z Polski i innych nowych krajów UE podają w
swoich zapytaniach i wnioskach dotyczących zatrudnienia w Wielkiej
Brytanii i Republice Irlandii.
20.05.2004 | aktual.: 20.05.2004 14:35
Największa liczba zgłoszeń drogą elektroniczną na internetowe strony www.monster.co.uk oraz www.eusearch.ie pochodzi z Polski i Czech.
W. Brytania i Irlandia, obok Szwecji, stosunkowo najszerzej otworzyły rynek pracy dla pracowników z krajów nowoprzyjętych do UE.
Według informacji międzynarodowej elektronicznej agencji pośrednictwa pracy - Monster, na którą powołuje się czwartkowy Daily Telegraph, w pierwszych czterech miesiącach br. liczba zgłoszeń z 10 nowych krajów UE zainteresowanych zatrudnieniem w W. Brytanii wzrosła o 44% w porównaniu z podobnym okresem 2003 r. oraz o 41% w odniesieniu do Irlandii.
Równocześnie w przypadku zatrudnienia we Francji i Niemczech odnotowano spadek, odpowiednio o 10% i 16%.
Ogółem od początku stycznia do końca kwietnia Monster miał 4 tys. zgłoszeń, co z roku na rok oznacza wzrost ich liczby o 5%. 2,5 tys. zainteresowanych szukało możliwości zatrudnienia w W. Brytanii, z czego 25% prac w sektorze IT, a 4% w elektronicznym handlu i usługach internetowych.
Dyrektor brytyjskiego oddziału Monstera Joe Slavin powiedział gazecie, że ograniczenia dotyczące imigracji zarobkowej obowiązujące w W. Brytanii postrzegane są przez kandydatów jako mniej uciążliwe niż te, które są stosowane w innych krajach UE:
_ "Kandydaci to ludzie albo pracujący, albo zatrudnieni nie w pełni swego potencjału, którzy szukają pracy podnoszącej ich kwalifikacje. Niektórzy mogą być przygotowani na to, by pracować za niższe stawki niż te, które obowiązują na tutejszym (brytyjskim) rynku, ale nie są to żadni cwaniacy szukający sposobu na przeżycie na koszt podatnika. Są to ludzie bardzo wysoko kwalifikowani w krajach, w których mieszkają"_.
Z kolei jak donosi irlandzka korporacja radiowa i telewizyjna RTE, internetowe strony www.eusearch.ie lub ich polska odmiana www.irelandjobs.pl w dniu inauguracji zarejestrowały zawrotną liczbę 170 tys. wejść.
_ "Założyciele stron www.eusearch.ie Gary Mullan i Jim Murray właściciele firmy Prosperity Media Recruitment sądzą, że ich nowe polskie przedsięwzięcie da irlandzkim pracodawcom dostęp do rezerwuaru wysoko wykwalifikowanej i przywykłej ciężko pracować polskiej siły roboczej"_ - stwierdziła RTE.
Podobne do www.irelandjobs.pl internetowe strony mają w najbliższym czasie powstać w mutacji węgierskiej i czeskiej.