Polacy chcą częstszych spotkań prezydenta z premierem
Ponad połowa Polaków (59%) dobrze ocenia zwołanie
przez prezydenta szczytu społecznego w sprawie walki z kryzysem - wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej". 65% uznało, że takie spotkania odbywają się zbyt rzadko, a prawie połowa (49%) jest zdania, że powinien je raczej zwoływać premier niż
prezydent (za którym opowiedziało się 37% respondentów).
Na pytanie, czego przede wszystkim powinna dotyczyć antykryzysowa współpraca prezydenta i premiera, 51% spośród badanych uznało, że "walki z bezrobociem", a 16%, że "pomocy finansowej dla upadających firm". 11% chciałoby "szybkiego wprowadzenia euro", a 10% - "obniżenia podatków".
"Rzeczpospolita" zapytała również jakim instytucjom finansowym Polacy ufają. Z odpowiedzi wynika, że stosunkowo największym zaufaniem cieszą się banki (ale i one tylko w 48% i przy 29% nieufności). Na kolejnych miejscach uplasowały się towarzystwa ubezpieczeniowe (37% zaufania), ZUS (33%), OFE (24% i aż 42% nieufności), fundusze inwestycyjne (18% zaufania i też 42% odpowiedzi na "nie"). Na ostatnim miejscu, z zaufaniem zaledwie 15%, wylądowała Giełda Papierów Wartościowych.
Bankom najbardziej ufają ludzie młodzi i starsi. Do ZUS najmniej przekonani są robotnicy - podaje "Rzeczpospolita".