Trwa ładowanie...
d4f6vss
11-10-2004 17:20

Polacy chcą bezpłatnych środków antykoncepcyjnych

Blisko dwie piąte Polaków opowiada się za
bezpłatnymi środkami antykoncepcyjnymi. Prawie 80% deklaruje,
że mając do wyboru pokrywanie kosztów leczenia bezpośrednio z
własnej kieszeni bądź opłacanie obowiązkowej składki na
ubezpieczenie wolałoby system składkowy - wynika z badań
przeprowadzonych przez CBOS.

d4f6vss
d4f6vss

Blisko dwie piąte Polaków (39%) uważa, że środki antykoncepcyjne powinny być bezpłatne, a jedna trzecia (32%), że częściowo płatne. Za pełną odpłatnością jest jedynie 13%. Polaków. Liczba osób opowiadających się za bezpłatnością środków antykoncepcyjnych wzrosła, w porównaniu z 2002 r., o 4 punkty proc. Jednocześnie o 2 pkt. zwiększyła się grupa osób opowiadających się za ich pełną odpłatnością. Obecnie 16% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.

Prawie cztery piąte Polaków (79%) deklaruje, że mając do wyboru pokrywanie kosztów leczenia bezpośrednio z własnej kieszeni bądź opłacanie obowiązkowej składki na ubezpieczenie, wolałaby system składkowy. Liczba osób gotowych do pokrywania kosztów usług medycznych z własnej kieszeni, w porównaniu z 2003 r., zmalała z 19 do 14%.

Zdecydowana większość Polaków jest niechętna propozycjom wprowadzenia choćby niewielkich opłat za świadczenia. Pobieraniu opłat za porady lekarskie czy wystawienie recepty sprzeciwia się 87% ankietowanych, opłatom za pobyt w szpitalu 83%, a za badania laboratoryjne i zdjęcia rentgenowskie 86%.

Nieco ponad jedna trzecia badanych (35%) gotowa byłaby dodatkowo się ubezpieczyć, by w razie potrzeby mieć zagwarantowane nieodpłatne leczenie na wyższym poziomie lub bezpłatne leczenie w przypadkach nieobjętych obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W 2000 r. taką gotowość deklarowało 42% respondentów.

d4f6vss

Opinie o opiece zdrowotnej nie zmieniły się istotnie w ciągu ostatniego roku. Trzy piąte Polaków (60%) jest z niej niezadowolonych, a jedna piąta (20%) wyraża zadowolenie. Krytycznie są do opieki zdrowotnej nastawieni przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz pracujący na własny rachunek poza rolnictwem. Najwięcej zadowolonych jest wśród najstarszych respondentów, mających 65 lat i więcej, oraz wśród emerytów i rencistów.

Badanie przeprowadzono w dniach od 3 do 6 września 2004 r. na reprezentatywnej próbie 969 dorosłych Polaków.

d4f6vss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f6vss
Więcej tematów