Trwa ładowanie...
d2dwvyt
nauka
16-06-2003 15:10

Polacy cenieni w Antarktyce

Na XXVI Spotkaniu Konsultacyjnym Państw
Stron Układu Antarktycznego w Madrycie wysoko oceniono polską
działalność w Antarktyce - poinformował
przedstawiciel Polski na konferencji, prof. Stanisław Rakusa-
Suszczewski.

d2dwvyt
d2dwvyt

Otwierając konferencję książę Filip podkreślił pomoc udzieloną Hiszpanii przez Polaków w przygotowaniu programu badawczego oraz budowie stacji polarnej Juan Carlos I w 1986 roku.

"Polska, będąca od 1977 roku pełnoprawnym członkiem Traktatu Antarktycznego, ma już stare tradycje i bogaty dorobek w badaniach tego rejonu. W 2002 roku na spotkaniu Państw Traktatu Antarktycznego w Warszawie powierzono nam zarządzanie wzorcowymi rejonami chronionymi ASPA i ASMA na wyspie Króla Jerzego" - przypomniał prof. Rakusa-Suszczewski.

Polska z racji swych doświadczeń, zaangażowania i dorobku staje się ważnym partnerem dla państw zamierzających podjąć działalność w Antarktyce. Chęć budowy własnych stacji polarnych zgłosiły Czechy i Estonia, a wcześniej zainteresowanie Antarktyką wykazały Węgry.

"To zainteresowanie w kontekście bliskiego członkostwa tych krajów w UE podkreśla znaczenie naszej prawie 30-letniej obecności w Antarktyce. O przyjęcie do Traktatu Antarktycznego wystąpiła też Ukraina, za którą mamy umowę o współpracy w badaniach polarnych" -powiedział prof. Rakusa-Suszczewski.

Na madryckim spotkaniu omawiano też sprawy naukowe, m.in. problemy ochrony środowiska, projekty głębokich wierceń w lodowcach, zagadnienia biotechnologii związane z wykorzystaniem unikalnych organizmów antarktycznych dla celów medycznych i farmakologicznych.(iza)

d2dwvyt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dwvyt
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj