Polacy boją się o swoje zdrowie psychiczne

Prawie co drugi Polak (45 proc.) deklaruje, że czasami niepokoi się o swoje zdrowie psychiczne.

Blisko jedna trzecia badanych (30 proc.) przyznaje, że spośród najcięższych schorzeń jak: nowotwory, choroby serca, czy AIDS, najbardziej obawia się właśnie chorób psychicznych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Jak podaje CBOS, powszechne jest przekonanie, że obecne warunki życia w Polsce są szkodliwe dla zdrowia psychicznego ludzi i zwiększają ryzyko zachorowań na choroby psychiczne. Uważa tak bowiem 85 proc. badanych. Tyle samo ankietowanych popiera utworzenie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Do najbardziej szkodliwych dla zdrowia psychicznego czynników ankietowani zaliczają: bezrobocie (77 proc.), kryzys rodziny (47 proc), biedę (41 proc.), nadużywanie alkoholu i narkotyków (39 proc.), niepewność jutra (25 proc.), złe stosunki między ludźmi (16 proc.) oraz nadmierny pośpiech i tempo życia (16 proc.).

Własną chorobę psychiczną ujawniło podczas badania 4 proc. badanych, 6 proc. deklarowało, że ma chorych psychicznie w najbliższej rodzinie, 8 proc. w dalszej rodzinie, tyle samo w kręgu przyjaciół, a 21 proc. - w gronie znajomych lub sąsiadów.

32 proc. badanych przyznało, że z osobami chorymi psychicznie zetknęło się tylko wśród ludzi znanych z widzenia, a 50 proc. poprzez media i literaturę.

Sondaż wskazuje ponadto, że 44 proc. chciałoby więcej wiedzieć o problematyce zdrowia psychicznego i chorób psychicznych, 27 proc. badanych uznaje swoje informacje na ten temat za wystarczające, a 23 proc. w ogóle nie interesuje się tymi sprawami.

Badanie "Czy Polacy niepokoją się o swoje zdrowie psychiczne?" zrealizowano w dniach 3-6 czerwca 2005 r. na reprezentatywnej, liczącej 1037 osób, losowo wybranej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)