Polacy boją się bezrobocia
91% Polaków oceniło sytuację na rynku pracy jako złą, tylko 2% badanych uznaje tę sytuację za pozytywną. Takie wyniki badań przyniósł listopadowy sondaż przeprowadzony przez CBOS.
14.01.2017 20:41
Krytyczną ocenę Polacy wystawili również lokalnym rynkom pracy - 44% badanych uważa, że niełatwo znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie w miejscu ich zamieszkania, co czwarty respondent (24%) uznał, że można się zatrudnić gdziekolwiek.
Tylko 1% respondentów uznał, że odpowiednia praca na lokalnym rynku pracy jest dostępna bez większych problemów.
W stosunku do października nieco (średnio o 2%) pogorszyły się przewidywania dotyczące sytuacji na rynku pracy w najbliższym roku. Co piąty ankietowany spodziewa się poprawy, jednak tyle samo przewiduje pogorszenie sytuacji, 58% nie oczekuje zmian w tej dziedzinie.
Wśród osób mających zatrudnienie ponad połowa pracujących - 56% - ma poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia, natomiast dwie piąte (40%) liczy się z możliwością utraty pracy, w tym 15% bardzo poważnie się tego obawia.
Najbardziej zagrożeni bezrobociem czują się: robotnicy (niewykwalifikowani i wykwalifikowani), pracownicy spółek o kapitale mieszanym - prywatnym i państwowym, badani żyjący w złych warunkach materialnych oraz mieszkańcy średnich miast (od 20 do 100 tys. ludności).
Natomiast poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia najczęściej deklarują pracownicy o najwyższej pozycji społeczno-ekonomicznej, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji oraz osoby z wyższym wykształceniem, najlepiej sytuowane, badani żyjący w dobrych warunkach materialnych, a także rolnicy.
Sondaż przeprowadzono w dniach 5-8 listopada na liczącej 988 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.