PolskaPolacy biją swoje dzieci

Polacy biją swoje dzieci

80% rodziców w Polsce stosuje kary
fizyczne wobec swych dzieci, 5% przyznaje, że pobite przez
nich dziecko doznało fizycznego urazu - wynika z badań
przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje.

Fundacja jest organizatorem rozpoczętej w Warszawie trzydniowej IX Europejskiej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Zapobiegania Krzywdzeniu i Zaniedbywaniu Dzieci (ISPAN).

Tematem spotkania są m.in. prawne aspekty pomocy dzieciom, warunki i sposoby ich przesłuchiwania, kwestia wykorzystywania seksualnego nieletnich, problem dzieci ulicy oraz diagnozy terapii i profilaktyki krzywdzenia dzieci. Udział bierze 650 profesjonalistów - lekarze, psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy i socjologowie z 76 krajów świata, w tym 240 Polaków i 130 uczestników z krajów wschodnioeuropejskich. Honorowy patronat nad imprezą objęła Jolanta Kwaśniewska.

Podczas Konferencji podkreślano, że sytuacja dzieci w Polsce nie jest zadowalająca. Brakuje rodzin zastępczych, dzieci są umieszczane w instytucjach, które nie są w stanie zapewnić im prawidłowego rozwoju. Pielęgniarki środowiskowe nie odwiedzają wszystkich nowonarodzonych dzieci i nie monitorują ich sytuacji. Zdarza się, że osobom pracującym z najmłodszymi brakuje niezbędnej fachowej wiedzy.

"W 2001 roku Fundacja przeprowadziła badania na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Pytaliśmy o ich doświadczenia z dzieciństwa. Badania pokazały, że blisko osiemdziesiąt procent dorosłych Polaków w dzieciństwie było karanych fizycznie, przy czym osiem procent deklarowało, że działo się tak często, a kary fizyczne były podstawową metodą wychowawczą. Blisko czternaście procent miało do 15 roku życia doświadczenia o charakterze wykorzystywania seksualnego" - powiedziała dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje dr Monika Sajkowska.

Konferencja, jak przyznają jej uczestnicy, jest okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów oraz poznania nowych metod terapii i profilaktyki. "Kiedyś popełnialiśmy błąd, z domu w którym popełniane było przestępstwo usuwaliśmy dziecko-ofiarę przestępstwa. Teraz nalegamy na to, by to osoba popełniająca przestępstwo była odseparowana i leczona" - powiedział prof. Kevin Browne z uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Fundacja Dzieci Niczyje jest organizacją pozarządową, powstała z inicjatywy stowarzyszenia Lekarze Świata. Od 1991 roku świadczy specjalistyczną pomoc dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom, realizuje programy profilaktyczne i badawcze oraz kampanie społeczne m.in. "Dziecko pod Parasolem Prawa", "Zły dotyk", "Dzieciństwo bez przemocy".

Stowarzyszenia Zapobiegania Krzywdzeniu i Zaniedbywaniu Dzieci (International Society for Prevention of Child Abuse and Neglect - ISPAN) jest międzynarodową organizacją pozarządową z siedzibą w Chicago wspierającą organizacje i osoby indywidualne pracujące na rzecz krzywdzonych dzieci. (iza)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)