Polska"Pola Nadziei" - żonkile na stołecznym Placu Hallera

"Pola Nadziei" - żonkile na stołecznym Placu Hallera

Uczniowie ze szkół na warszawskiej Pradze-
Północ, przedszkolaki oraz pracownicy urzędów tej dzielnicy
zasadzili na Placu Hallera w Warszawie żonkile w ramach akcji
"Pola Nadziei". Jest ona wyrazem solidarności z osobami
nieuleczalnie chorymi na raka.

04.10.2004 | aktual.: 04.10.2004 15:55

Za sadzonki żonkili uczestnicy akcji ofiarowali symboliczne kwoty, które będą przeznaczone na pomoc dla stołecznych hospicjów. Uczniowie część cebulek kwiatów zabrali ze sobą, aby zasadzić je przed swoimi szkołami.

W sumie na Placu Hallera sprzedaliśmy pond tysiąc sadzonek - powiedziała jedna z koordynatorek akcji Barbara Kierska.

Ks. Andrzej Dziedziul, organizator "Pól Nadziei" w Warszawie, zaznaczył, że wśród dzieci i młodzieży widać duże zaangażowanie w akcję. Młodzież chętna jest do rozmów na temat form pomocy dla osób dotkniętych chorobą nowotworową. Wiele szkół zaprosiło nas na prelekcje na ten temat i to jest dla nas ogromną radością - powiedział.

W stolicy i jej okolicach akcja sadzenia żonkili rozpoczęła się 1 października. Kwiaty zasadzono m.in. w Nieporęcie, Halinowie, Białołęce i Legionowie.

Według ks. Dziedziula, w akcji wzięło udział kilkadziesiąt szkół, przedszkoli, pracowników urzędów miejskich, a także wiele osób prywatnych. Dodał, że akcja potrwa do czwartku.

Po raz pierwszy akcja "Pola Nadziei" odbyła się w Polsce jesienią 1997 roku. Żonkile zasadzono wówczas w parkach i na rabatach Krakowa.

Jak mówią organizatorzy "Pól Nadziei", celem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na cierpienie drugiego człowieka. Uczestnicy kampanii mogą zapoznać się z metodami pracy i opieki nad chorymi oraz przekazać pieniądze na rzecz osób dotkniętych chorobą nowotworową. W tym roku zorganizowano ją w kilku miastach Polski, m.in. Warszawie, Bielsku-Białej, Elblągu, Gdyni, Krakowie, Lublinie, Toruniu.

Idea zbierania funduszy w ramach "Pól Nadziei" (Fields of Hope) została przeniesiona do Polski ze szkockiej organizacji Marie Curie Cancer Care (MCCC). To organizacja, która od roku 1948 zapewnia opiekę nieuleczalnie chorym na raka w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Irlandii. Swoją nazwę organizacja przyjęła od nazwiska polskiej uczonej, wyróżnionej dwukrotnie Nagrodą Nobla - Marii Curie-Skłodowskiej, która odkryła pierwiastek rad, wykorzystywany w leczeniu chorób nowotworowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)