Trwa ładowanie...
dkacddt

Pół roku więzienia za obrażanie Żydów i Ormian

Sąd w Turcji skazał na pięć miesięcy więzienia za "obrażenie części społeczeństwa" mężczyznę, który na budynku stowarzyszenia kulturalnego umieścił napis zakazujący wstępu Żydom i Ormianom.

dkacddt
dkacddt

Orzeczenie sądu, wydane na podstawie skargi miejscowej grupy broniącej praw człowieka, jest oznaką - jak podkreśla agencja Reutera - zmiany w postawie opinii publicznej wobec mniejszości w tym kraju, aspirującym do Unii Europejskiej.

Organizacje praw człowieka i Unia Europejska zarzucają Ankarze dyskryminowanie mniejszości etnicznych. Niyazi Capa, kierujący stowarzyszeniem kulturalnym w mieście Eskisehir, wywiesił na zewnątrz jego siedziby banner z napisem zakazującym wstępu Żydom i Ormianom, żeby zaprotestować przeciwko ofensywie Izraela w Strefie Gazy. Izraelski atak na Gazę był szeroko potępiany na świecie. Ze szczególnym potępieniem spotkał się w zamieszkanej w większości przez muzułmanów Turcji.

Zarzewie konfliktu Turcji z Armenią sięga jeszcze I wojny światowej. Większość historyków jest zgodna, że w ostatnich latach wojny w masakrach i masowych deportacjach zginęło ponad 1,5 mln Ormian. Turcja odmawia przyznania, że rzeź była ludobójstwem, twierdząc, że ofiary straciły życie w wojnie domowej i były po obu stronach; kontestuje także liczbę zabitych. Według Turcji, Ormian zginęło ok. 300 tysięcy, i to nie w wyniku planowego działania, lecz wojny partyzanckiej.

Turcja i Armenia nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, granica między nimi jest zamknięta. W kwietniu Ankara zapowiedziała jednak, że jest bliska ustanowienia z Erywaniem stosunków dyplomatycznych.

W 1993 roku Turcja zamknęła granicę z Armenią, gdy ormiańscy separatyści z Górskiego Karabachu przejęli od Azerbejdżanu kontrolę nad tą enklawą.

dkacddt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkacddt
Więcej tematów