Pół miliona rannych i zagrożenie epidemiologiczne po katakliźmie w Azji
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ocenia na blisko 500 tys. liczbę rannych wskutek trzęsienia ziemi i tsunami w Azji i obawia się katastrofy sanitarnej, jeśli ludności w krajach nawiedzonych przez kataklizm, nie zostanie szybko przywrócony dostęp do wody pitnej.
WHO powinna sięgnąć do funduszy rzędu 60 mln dolarów na ten cel, aby uniknąć wielkiej katastrofy sanitarnej, gdyby problemy z wodą nie zostały szybko rozwiązane - powiedziała rzeczniczka organizacji Fadela Szaib.
WHO wysłała już w rejony dotknięte kataklizmem pakiety pierwszej pomocy dla ok. 2 mln osób, opatrunki, lekarstwa przeciwko biegunce i miliony tabletek do odkażania wody - dodała rzeczniczka.
Jeśli nie uregulujemy problemów z oczyszczaniem, musimy obawiać się epidemii - przypomniała Szaib. Podkreśliła przy tym, że dotychczas na terenach zniszczonych przez tsunami nie doszło do żadnej epidemii.
Nie mamy na razie informacji o epidemii cholery czy innej choroby w regionie. Jednak zwykła biegunka może zabić dziecko w ciągu kilku godzin, jeśli dojdzie do jego odwodnienia - zauważyła.
Zdaniem WHO, w najbliższej przyszłości istnieje zagrożenie chorobami biegunkowymi (biegunka, czerwonka, dur brzuszny, cholera) oraz ostrymi zaburzeniami oddechowymi, a w ciągu kilku tygodni może wystąpić malaria i gorączka denga, ponieważ stojąca woda sprzyja mnożeniu się komarów, które przenoszą te dwie choroby.