ŚwiatPogrzeb zamordowanego księdza z Polski w Warszawie

Pogrzeb zamordowanego księdza z Polski w Warszawie

Pogrzeb zamordowanego w Tunezji ks. Marka Rybińskiego odbędzie się w środę, 2 marca w Warszawie - poinformował prowincjał salezjanów ks. Sławomir Łubian.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w warszawskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kawęczyńskiej 53. Czuwanie modlitewne przy trumnie ks. Rybińskiego rozpocznie się o godz. 10.30., a o godz. 12 msza św. pogrzebowa.

Po mszy ciało ks. Marka spocznie w grobowcu wspólnoty salezjańskiej na cmentarzu bródnowskim.

Jak poinformował ks. Łubian, wcześniej, w poniedziałek, 28 lutego odbędą się uroczystości żałobne w Tunezji. Msza z ostatnim pożegnaniem zostanie odprawiona w kościele katedralnym św. Wincentego a Paulo w Tunisie przez abp. Marouna Eliasa Nimeha Lahhana.

We wtorek trumna z ciałem duchownego zostanie przetransportowana samolotem do Polski. W środę prezydent Bronisław Komorowski nadał pośmiertnie ks. Rybińskiemu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw moralnych dzieci i młodzieży, za dawanie świadectwa miłości do człowieka oraz osiągnięcia w pracy misyjnej".

Ks. Rybiński miał 33 lata. Należał do polskiej prowincji salezjanów z siedzibą w Warszawie; od czterech lat przebywał na misji w Manouba w Tunezji.

W latach 2005-2006 ks. Rybiński pracował w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym jako koordynator Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco. Następnie w latach 2006-2007 był kierownikiem Oratorium w Olsztynie. W roku 2007 wyjechał na misję do Tunezji.

W piątek, 18 lutego znaleziono go z podciętym gardłem w garażu prywatnej szkoły religijnej w podmiejskiej dzielnicy Tunisu, Manoubie. W dzień po śmierci salezjanina rząd Tunezji potępił jego zamordowanie i zaapelował do "wszystkich duchownych oraz podmiotów społeczeństwa obywatelskiego" o zdecydowane działania, "by uniknąć powtórzenia się podobnych aktów".

W poniedziałek wieczorem władze Tunezji poinformowały, że aresztowano zabójcę polskiego salezjanina. To Tunezyjczyk, który był stolarzem w szkole, w której znaleziono ciało księdza.

Źródło artykułu:PAP
syriaksiądztunezja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)