Pogrzeb Sołżenicyna w środę na Cmentarzu Dońskim
Rosyjski pisarz-noblista, filozof i dysydent
Aleksander Sołżenicyn, który w niedzielę w wieku 89 lat zmarł w
Moskwie, zostanie pochowany w środę na terenie Monastyru
Dońskiego, w centrum stolicy Rosji.
Przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego Nikołaj Bałaszow poinformował, że Sołżenicyn już pięć lat temu zwrócił się do patriarchy Moskwy i Wszechrusi Aleksego II o zgodę na pochówek na tym przyklasztornym cmentarzu i zgodę taką otrzymał.
Monastyr Doński został założony w 1591 roku. Wybudowano go jako sanktuarium dla ikony Bogurodzicy Dońskiej, której przypisywano pomoc w zwycięstwie Dymitra Dońskiego nad wojskami Złotej Ordy na Kulikowym Polu (8 września 1380 roku).
Od końca XVIII wieku przyklasztorny cmentarz pełnił funkcję nekropolii dla szlachetnie urodzonych. Obecnie powstaje tam Memoriał Pojednania Narodowego i Zgody. Składane są tam także prochy znanych Rosjan zmarłych na emigracji.
W 2005 roku w nekropolii tej pochowano generała Antona Denikina, jednego z przywódców kontrrewolucji w 1917 roku, i filozofa Iwana Iljina, ideologa białej Rosji.
Denikin, jeden z organizatorów Armii Ochotniczej, która po przewrocie 1917 roku wystąpiła przeciwko bolszewikom, w 1920 roku zrzekł się funkcji dowódcy na rzecz generała Piotra Wrangla i wyemigrował na Zachód. Zmarł w 1947 roku w USA.
Iljin, myśliciel religijny, nacjonalista, monarchista i zdeklarowany przeciwnik bolszewizmu, został deportowany z Rosji w 1922 roku razem z innymi filozofami, w tym Nikołajem Bierdiajewem. Na emigracji redagował pismo "Russkij Kołokoł". Zmarł w 1954 roku w Szwajcarii.
Na Cmentarzu Dońskim znajdują się też groby m.in. pisarza Iwana Szmielowa, historyka Władimira Kljuczewskiego i architekta Osipa Bowe.
Ceremonia pożegnania Sołżenicyna odbędzie się we wtorek w gmachu Rosyjskiej Akademii Nauk przy Prospekcie Lenina w Moskwie, gdzie zostanie wystawiona trumna z ciałem pisarza.
W środę w soborze Klasztoru Dońskiego zostanie odprawione nabożeństwo żałobne, po którym nastąpi pogrzeb.
Jerzy Malczyk