Pogrzeb prałata Peszkowskiego odbędzie się we wtorek
Pogrzeb kapelana Rodzin Katyńskich ks.
prałata Zdzisława Peszkowskiego odbędzie się we wtorek, 16
października w Warszawie.
Ciało kapelana zostanie złożone w krypcie zasłużonych Polaków w kościele dolnym Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie- poinformował metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
Arcybiskup nie wykluczył, że w przyszłości może zostać spełniony testament kapelana Rodzin Katyńskich i jego ciało spocznie w Katyniu lub Golgocie Wschodu na Jasnej Górze.
Ks. prałat Peszkowski zmarł w poniedziałek nad ranem w szpitalu w Aninie, w wieku 89 lat.
Mszy żałobnej koncelebrowanej w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela przewodniczyć będzie abp Nycz, a homilię wygłosi prymas Polski kardynał Józef Glemp.
W uroczystościach pogrzebowych mają uczestniczyć m.in.: prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także kardynał Kazimierz Świątek i koadiutor archidiecezji lwowskiej abp Mieczysław Mokrzycki oraz przedstawiciele Rodzin Katyńskich z całej Polski.
Po mszy ciało ks. Peszkowskiego zostanie przewiezione z katedry do krypty zasłużonych Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Zdzisław Peszkowski urodził się 23 sierpnia 1918 r. w Sanoku. Jako absolwent Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. Wzięty do niewoli sowieckiej, więziony był w obozie w Kozielsku, Pawliszczew Borze i Griazowcu. Zdołał jednak uniknąć śmierci w Katyniu. Z Armią Andersa przeszedł szlak bojowy od Rosji przez Bliski Wschód, Włochy i Anglię. Po drugiej wojnie światowej studiował m.in. na Oxfordzie, później w polskim seminarium w Orchard Lake, na Uniwersytecie Wisconsin i Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. W 1954 r. został wyświęcony na kapłana. Wykładał teologię pastoralną, literaturę i język polski w Polskim Seminarium Duchownym św. Cyryla i Metodego oraz St. Mary's College w Orchard Lake.
Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury i filozofii. Napisał m.in. 11 książek o Janie Pawle II i 12 o kard. Stefanie Wyszyńskim.
W połowie lat 90. został Kapelanem Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie. Był też Kapelanem Chorych Polonii i naczelnym kapelanem Związku Harcerstwa Polskiego poza granicami Kraju. Oprócz tego pełnił funkcję prezesa Fundacji Golgota Wschodu.
Dzięki jego staraniom udało się m.in. doprowadzić do końca budowę cmentarzy w miejscu pochówku polskich ofiar w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Z wielkim oddaniem dbał o to, by pamięć o pomordowanych nie uległa zapomnieniu oraz aby o tej tragedii pamiętały też nowe pokolenia.
W styczniu 2006 r. Sejm zgłosił jego kandydaturę do pokojowej Nagrody Nobla.