Pogrzeb Kapuścińskiego w środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Ryszard Kapuściński, wybitny pisarz i reportażysta zostanie pochowany w środę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Kapuściński zmarł we wtorek w Warszawie. Miał 74 lata.
Galeria
Pogrzeb zostanie poprzedzony mszą świętą w intencji zmarłego, która zostanie odprawiona w Bazylice Świętego Krzyża. Homilię wygłosi prymas Polski, kardynał Józef Glemp.
Jak poinformował zastępca dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta, Marcin Rosołowski, w uroczystościach pogrzebowych będzie uczestniczyć przedstawicielka prezydenta Lecha Kaczyńskiego - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Ewa Junczyk-Ziomecka.
Prezydent nie przyzna Kapuścińskiemu pośmiertnego odznaczenia. Prezydent chce w ten sposób uszanować zasady, którym hołdował pan Kapuściński - nie przyjmował on żadnych odznaczeń krajowych i zagranicznych, a jedynie nagrody artystyczne i literackie. Nie przyjął m.in. Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, przyznanego postanowieniem Prezydenta RP z 27 marca 1997 r. - wyjaśnił Rosołowski.
Urząd m.st. Warszawy przeznaczył na miejsce pochówku Kapuścińskiego kwaterę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w tzw. Alei Profesorskiej.
Kapuściński urodził się w 1932 r. w Pińsku na Polesiu (dziś Białoruś). Jako dziennikarz zadebiutował w wieku 17 lat w tygodniku "Dziś i Jutro", potem pisywał w "Sztandarze Młodych". Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Po raz pierwszy jako dziennikarz wyjechał w 1956 r. do Indii, odwiedził także Afganistan i Pakistan. W następnym roku pojechał do Japonii i Chin. Podróżował też - jako korespondent PAP - po krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
Kapuściński w swoich książkach opisywał odwiedzone kraje i wydarzenia, które w nich obserwował. Tak właśnie powstały dwie książki dziennikarza, które zapoczątkowały jego popularność na Zachodzie: "Cesarz" (1978) o świetności i upadku Hajle Sellasje w Etiopii i "Szachinszach" (1982) o dworze szacha Rezy Pahlawi w Iranie. Trzecią, najbardziej znaną jego książką na świecie stało się "Imperium", napisane na podstawie materiałów zebranych w czasie podróży po upadającym Związku Radzieckim w latach 1989- 1991.
Książki Kapuścińskiego zostały przetłumaczone na 28 języków, w tym japoński i esperanto.