Pogotowie przeciwpowodziowe na Lubelszczyźnie
W nadwiślańskich gminach Puławy, Kazimierz Dolny, Janowiec na Lubelszczyźnie starosta puławski ogłosił we wtorek pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom Wisły podniósł się do wysokości stanów ostrzegawczych.
18.01.2011 | aktual.: 18.01.2011 13:30
Wisła w Puławach od poniedziałku podniosła się o około 30 cm i we wtorek rano przekroczyła stan ostrzegawczy o 8 cm. W niżej położonym Dęblinie poziom wody wzrósł o blisko 40 cm i rzeka płynęła o 7 cm poniżej stanu ostrzegawczego.
- W Puławach rzeka przekroczyła stan ostrzegawczy i zgodnie z procedurą ogłoszone zostało pogotowie. Według prognoz, jakie otrzymaliśmy, poziom wody nie powinien tu przekroczyć stanu alarmowego - powiedział Ignacy Włodek z wydziału zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Puławach.
Stabilizuje się sytuacja w miejscowościach nad Wieprzem, gdzie z powodu roztopów i kry lodowej na rzece doszło w ubiegłym tygodniu do podtopień kilku gospodarstw. Nadal w gminach Ryki, Ułęż, Puławy, Baranów i Żyrzyn obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.
Wieprz we Wtorek rano przekraczał jeszcze o 23 cm stan alarmowy w Krasnymstawie. W położonym niżej Lubartowie rzeka płynęła już poniżej stanu ostrzegawczego, a w Kośminie przekraczała go jeszcze o 38 cm, ale już zaczęła opadać.
Do mieszkańców podtapianych gospodarstw, głównie w miejscowości Ostrów, do której zalana została droga dojazdowa, skierowano w piątek wojskowy transporter pływający z 1. Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. Żołnierze pomagali mieszkańcom przedostać się m.in. do sklepu oddalonego o 3 kilometry. W sobotę, kiedy woda już zaczęła opadać, żołnierze wyjechali Ostrowa.
Ustabilizowała się też sytuacja na Bugu, który płynie powyżej stanu alarmowego, ale już się nie podnosi. We Włodawie i okolicznych gminach nadal obowiązuje alarm powodziowy.
Stan alarmowy przekracza także Krzna w Malowej Górze oraz Tyśmienica w Tchórzewie. Nie ma tam zagrożenia dla ludzi.