ŚwiatPogorszył się stan zdrowia więzionego w Arabii Saudyjskiej blogera

Pogorszył się stan zdrowia więzionego w Arabii Saudyjskiej blogera

Pogorszył się stan zdrowia więzionego w Arabii Saudyjskiej blogera
Źródło zdjęć: © YouTube

01.01.2016 00:40, aktual.: 01.01.2016 02:47

• Stan zdrowia saudyjskiego blogera Raifa Badawi pogorszył się
• Mężczyzna od 8 grudnia prowadzi strajk głodowy w więzieniu
• O sprawie poinformowała jego żona, Ensaf Haidar

Zaznaczyła, że trwająca od dwudziestu dni głodówka znacznie osłabiła organizm Badawiego. "Jego kondycja fizyczna i psychiczna jest bardzo zła. Coraz częściej traci przytomność. Jestem tym bardzo zaniepokojona" - powiedziała agencji Reutera.

Przebywająca w Kanadzie wraz z trójką ich dzieci żona blogera powiedziała, że informacja o pogarszającym się stanie zdrowia Badawiego pochodzi ze żródeł w Arabii Saudyjskiej, gdzie jej mąż odbywa karę.

Agencji Reutera nie udało się sprawdzić jaki jest rzeczywiście stan zdrowia więźnia. Kanadyjski oddział Amnesty International nie dysponuje żadnymi informacjami na ten temat - czytamy w komentarzu.

Raif Badawi został skazany w 2014 r. za ośmieszanie islamu w internecie na 10 lat więzienia, 1000 batów i grzywnę w wysokości ponad 260 tys. dolarów. Mimo międzynarodowych protestów, w połowie tego roku saudyjski Sąd Najwyższy utrzymał ten wyrok.

Sprawa wywołała protesty na całym świecie, organizacje praw człowieka i rządy państw zachodnich apelowały do Rijadu o odstąpienie od surowej kary, a USA wzywały do rewizji procesu. Ministerstwo spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej odrzuca te oskarżenia i naciski jako "próbę ingerowania w wewnętrzne sprawy kraju".

Pod koniec października Badawi został laureatem tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej przez Parlament Europejski. Nagrodę odebrała 16 grudnia w Strasburgu żona blogera.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także