Trwa ładowanie...

Pogodowa kratka, czyli czasem słońce, czasem deszcz

Najbliższe dni przyniosą pogodę w kratkę - słońce będzie przeplatało się z deszczem. Pojawią się również mocne powiewy wiatru i opady.

Pogodowa kratka, czyli czasem słońce, czasem deszczŹródło: PAP/EPA, fot: Jacek Turczyk
dyzs3ml
dyzs3ml

Ośrodek wyżowy wdzierający się klinem nad nasz kraj wędruje dalej na wschód, odsuwając od nas ładną pogodę. Jego miejsce zajmie płytka zatoka niskiego ciśnienia, która przyniesie większe zachmurzenie oraz gdzieniegdzie przelotne opady deszczu. Odsuwanie się wspomnianego wyżu spowoduje również napływ nieco cieplejszej masy powietrza z południowego zachodu Europy. Niestety, jak się później okaże - jedynie na chwilę. Już we wtorek wiatr zmieni kierunek i nieco się ochłodzi. Z dnia na dzień będzie wiało coraz mocniej.

Poniedziałkowy poranek rozpocznie się zachmurzeniem małym nad terytorium niemal całej Polski. Wyjątkiem będzie pomorze zachodnie, gdzie zachmurzenie kształtować się będzie w zakresie “umiarkowanym”. W ciągu dnia od zachodniej strony nadejdzie więcej chmur i w wielu miejscach przelotnie popada deszcz. Najwięcej opadów w Kotlinie Kłodzkiej, w Wielkopolsce, Pomorzu,Pomorzu zachodnim oraz w górach i Dolnym Śląsku. Na pozostałym obszarze padać nie powinno. Na termometrach komfort termiczny. Od 14-15 stopni w całym pasie Pomorza (oraz w strefie opadów deszczu), przez 16-17 stopni nad większością województw. Jedynie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu temperatura wzrośnie do 18 st. C, a lokalnie 19 stopni. Wiatr słaby chwilami umiarkowany, nie przekraczający 20 km/h, głównie wiejący z południa i południowego zachodu.

Ogimet.com
Źródło: Ogimet.com

Wtorek już z gorszą pogodą. Od północnego zachodu wejdzie strefa frontu atmosferycznego, który przyniesie w wielu miejscach przelotne opady deszczu. W górach opady śniegu, które mogą być intensywne.

dyzs3ml

Najwięcej deszczu spodziewamy się na południu i południowym wschodzie Polski. Jednocześnie wieczorem zacznie padać w linii: Pomorze Zachodnie – Pomorze – północna część Warmińsko-Mazurskiego.

Pozostała część Polski pod chmurą i z możliwością wystąpienia opadów przelotnych o słabym natężeniu. Na termometrach już niższe temperatury niż w poniedziałek. Najcieplej na Dolnym Śląsku -15, a lokalnie 16 stopni.

Zobacz także: Śnieg na Kasprowym Wierchu. Mógł zaskoczyć niejednego turystę

Ziemia łódzka, Mazowsze, oraz cześć południowo wschodnia z temperaturą na poziomie +13-14 stopni. Najchłodniej na Warmii, Mazurach oraz pomorzu, gdzie maksymalnie zobaczymy 11-12 stopni. Wiatr słaby, jedynie na Pomorzu, oraz zachodzie Polski będzie stopniowo zwiększał swoją siłę. Spodziewane porywy w Lubuskim, oraz w pasie nadmorskim to przedział 50-70 km/h z tym, że najsilniej powieje nocą z wtorku na środę.

Kolejne dni upłyną pod znakiem silniejszego wiatru i większej ilości deszczu.

Jarosław Turała

dyzs3ml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyzs3ml
Więcej tematów