Pogoda. Wracają wichury. Ostrzeżenia IMGW w całej Polsce
Pogoda po kilkudziesięciu godzinach przerwy znów będzie niebezpieczna. Ostrzeżenia IMGW przed silnym wiatrem obowiązują w całej Polsce. Najsilniej wiać będzie na Pomorzu, gdzie porywy sięgać będą 115 km/h. To jednak nie wszystko, bo groźne będą też rzeki.
Pogoda w poniedziałek w Polsce kształtowana jest przez niż Antonia (lub Franklin - w zależności od ośrodka meteorologicznego).
- W poniedziałek nadal będzie przewaga zachmurzenia dużego z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. W Tatrach może spaść do 5-10 cm śniegu. Nie są wykluczone lokalne burze - powiedział PAP Kamil Walczak, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej
Pogoda. IMGW ostrzega przed wiatrem
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla wszystkich województwach. To alerty pierwszego i drugiego stopnia, które obowiązują od poniedziałkowego poranka do wtorku po południu.
Zobacz też: W marcu może wrócić zima. Synoptyk IMGW zapowiada
Alert drugiego stopnia obowiązuje w pasie całego Wybrzeża od Świnoujścia przez Trójmiasto po Elbląg. Chodzi o powiaty: kamieński, gryficki, kołobrzeski, koszaliński, sławieński, słupski, lęborski, wejherowski, pucki, nowodworski.
IMGW ostrzega, że na terenach nad Bałtykiem wiatr będzie osiągał średnią prędkość 70-90 km/h, a w porywach 90-115 km/h.
W pozostałych regionach Polski obowiązuje żółte ostrzeżenie pierwszego stopnia. Wiać będzie nieco słabiej niż na Pomorzu. Prognozowana średnia prędkość wiatru to 55-70 km/h, a w porywach 70-90 km/h.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało w czternastu województwach alert RCB.
Ostrzeżenia IMGW. Gwałtownie wzbierają też rzeki
Synoptycy IMGW wydali również alerty pierwszego i drugiego stopnia o gwałtownym wzroście poziomu wód, w tym lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. To wynik wysokiego napełnienia Bałtyku i spływu wód opadowych, a także właśnie nadchodzącej wichury.
Ostrzeżenia obowiązują w woj. zachodniopomorskim i pomorskim (w pasie nadmorskim oraz na przymorskich rzekach), w woj. warmińsko-mazurskim (na Żuławach, Zalewie Wiślanym i w okolicach Ełku), woj. podlaskim (zlewnie Biebrzy i Narwi), a także w dolnośląskim (w pasie od Zlewni Nysy Łużyckiej do Zgorzelca po Nysę Kłodzką ze Ścinawką).
Pogoda. Od czwartku poprawa pogody
Temperatura maksymalna w ciągu dnia w poniedziałek wyniesie od 5 do 9 st. C. Na terenach podgórskich będzie nieco chłodniej, bo od 2 do 5 st. C.
Według synoptyków IMGW wiatr i opady będą nam towarzyszyły do środy. Od czwartku jest szansa na poprawę pogody, która powinna utrzymać się do końca tygodnia.
Przeczytaj też: Orkan Eunice spustoszył Polskę