Trwa ładowanie...
d3dsnw1

Pogoda. Upalny początek tygodnia, a do tego "destrukcyjny downburst"

Pogoda w poniedziałek będzie tylko częściowo wakacyjna. Bo choć termometry pokażą ponad 30 kresek, wielu części Polski nie ominą niebezpieczne zjawiska. Meteorolodzy zapowiadają superkomórki, a wraz z nimi silne porywy wiatru, deszcz i burze, nawet grad.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Napływ ciepła z południa nad Polskę
Pogoda. Napływ ciepła z południa nad Polskę (WXCharts)
d3dsnw1

Pogoda w sobotę i niedzielę nie dała się szczególnie we znaki. Weekend upłynął dość spokojnie. Nie zanotowano poważniejszych incydentów opadowo-burzowych. Niestety pogoda szykuje nam niemiłą niespodziankę już na początku tygodnia.

Pogoda na poniedziałek

Jak tłumaczy bloger pogodowy Jarosław Turała, za całe zamieszanie będzie odpowiedzialny pofalowany front atmosferyczny, który oddziela dwie różne masy powietrza.

d3dsnw1

Kontrast termiczny oraz większy przepływ powietrza na wysokości 500 hpa (5500 m nad poziomem gruntu) sprawią, że już w poniedziałkowy poranek od Dolnego Śląska oraz woj. lubuskiego wejdzie strefa umiarkowanych oraz intensywnych opadów deszczu oraz burz, które mogą mieć także wielokomórkowy i superkomórkowy charakter. Największa szansa na superkomórki, które wygenerują silne porywy wiatru oraz grad o średnicy nawet 4-5 cm, mają mieszkańcy Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Podlasia.

Zobacz też: W PiS-ie nie mają wakacji. Koniec pikników

Turała zwraca też uwagę, że w wielu miejscach kraju można spodziewać się podtopień i zalań. Z uwagi na niski tzw. poziom kondensacji z uniesienia, niewykluczone są także pełnopostaciowe trąby powietrzne czy leje kondensacyjne. We wspomnianych burzach superkomórkowych możliwe będą także zjawiska downburst, czyli silnego prądu zstępującego, który niestety ma charakter destrukcyjny. Wiatr może przekraczać 100 km/h.

d3dsnw1

IMGW alarmuje o zagrożeniach 1. stopnia w wielu częściach Polski. Ostrzega przed burzą województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, dolnośląskie i opolskie; a przed burzą z gradem: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, łódzkie i wielkopolskie.

Na dodatek w wielu miejscach kraju temperatura przekroczy 30 stopni. Szacuje się, że w Małopolsce, Świętokrzyskim, Lubelskim oraz Mazowieckim na termometrach ujrzymy 30-32 stopnie. Nie jest wykluczone, że w Małopolsce temperatura dotrze do 34 stopni.

Pogoda na kolejne dni

We wtorek możemy liczyć na chwilę spokoju. Burze powrócą nocą z wtorku na środę oraz we środę.

d3dsnw1

Na wtorek IMGW przewiduje jednak możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Dla województw: lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego prognozuje wydanie ostrzeżeń 1. stopnia dotyczących intensywnych opadów deszczu.

   WXCharts
(WXCharts)

Co z temperaturą? We wtorek termometry wskażą od 22 stopni C w Koszalinie i Gdańsku do 27 st. C w Przemyślu. Z kolei w środę najzimniej będzie w Suwałkach (18 st. C), a najcieplej w znowu w Przemyślu (24 st. C).

Sprawdź prognozę dla swojego regionu w serwisie Pogoda WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3dsnw1

Podziel się opinią

Share
d3dsnw1
d3dsnw1
Więcej tematów