Trwa ładowanie...

Pogoda. Tragiczny czwartek. W weekend będzie ciepło, ale "nie bagatelizujmy prognoz"

- Obserwujmy niebo i pamiętajmy, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna - apeluje bloger pogodowy Jarosław Turała, odnosząc się do czwartkowej tragedii w Tatrach. W piątek i w weekend będą ciepłe i pogodne. W górach niewykluczone są jednak przelotne opady deszczu i burze.

Pogoda. Tragiczny czwartek. W weekend będzie ciepło, ale "nie bagatelizujmy prognoz"Źródło: windy.com
d1o6dwq
d1o6dwq

Pogoda. Burze w górach są bardzo niebezpieczne - zauważa Jarosław Turała. W czwartek pogoda zaczęła się pogarszać już w godzinach okołopołudniowych. Jak tłumaczy nam bloger pogodowy, niska podstawa chmur oraz opady w wyższych partiach nie zraziły turystów do ataku na szczyt.

Przy tak obleganym szlaku jakim jest Giewont, nagła i szybka ucieczka po prostu nie jest możliwa. Turała zauważa, że podstawa chmur burzowych mogła być niejako wbudowana w niską chmurę nad szczytami, co skutecznie zaburzyło prawidłową ocenę sytuacji. Dopóki nie zagrzmi, wielu ludzi nie wie, że wisi nad nimi chmura burzowa Cumulonimbus.

Nadal lekceważymy szybko zmieniające się warunki pogodowe. Często narażając swoje zdrowie i życie bagatelizujemy pogodę, bo przecież "co się może stać". Turała apeluje: Obserwujmy niebo i pamiętajmy, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna.

Zobacz także: Kierwiński o słowach Witek. Przerażający bełkot

Pogoda na piątek i weekend

Przed nami pogodne i gorące dni, chociaż w górach niewykluczone są przelotne opady deszczu oraz burze. Nad Polską mamy rozległy układ wysokiego ciśnienia, który sięga Francji oraz na wschód Rosji. Przynosi on ładną i coraz cieplejszą pogodę.

Niemal przez cały weekend nad Polską bardzo dużo słońca i bez opadów. Sobota z temperaturami do 26 stopni na zachodzie. Niedziela z temperaturami z zakresu 25-28 stopni.

d1o6dwq

Nie wszędzie jednak będzie tak różowo. Z powodu napływu bardzo ciepłej i niestabilnej masy powietrza z południa nad górami przez sobotę i niedzielę (w piątek lokalnie) rozwiną się groźne chmury burzowe cumulonimbus, z których bardzo mocno popada i zagrzmi. Burze mogą być aktywne elektrycznie i przynieść grad.

IMGW opublikował orientacyjną prognozę zagrożeń na trzy dni. Wynika z niej, że w piątek możemy mieć do czynienia ze słabymi burzami na południowych krańcach kraju, zwłaszcza w górach. Z kolei w sobotę województwa dolnośląskie i opolskie będą zmagały się z burzami. W niedzielę zagrożenie będzie dotyczyć większej części kraju, województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o6dwq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o6dwq
Więcej tematów