Pogoda na Wszystkich Świętych. Długoterminowa prognoza wskazuje jasno
Uroczystość Wszystkich Świętych wypada już za niecałe 3 tygodnie. Czy pogoda 1 listopada będzie zachęcała do długich wizyt na cmentarzach? Wstępna prognoza długoterminowa wskazuje jasno - eksperci nie przewidują opadów śniegu na początku listopada.
Eksperymentalna prognoza pogody przedstawiona przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wskazuje, że listopad ma być miesiącem z dodatnią anomalią temperatury. Oznacza to, że według wyliczeń i obserwacji, w tym czasie średnia temperatura powietrza w Polsce ma być wyższa, niż norma wieloletnia mierzona w okresie 1991-2020.
Jaka będzie pogoda na Wszystkich Świętych? Wstępne prognozy synoptyków
Opracowane przez Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW prognozy długoterminowe wskazują, że w listopadzie w całej Polsce wystąpi dodatnia anomalia temperatury powietrza. Oznacza to, że jedenasty miesiąc 2022 roku będzie cieplejszy od analogicznego okresu w latach 1991-2020.
Synoptycy przewidują, że 1 listopada w wielu miejscach kraju może być pochmurny i deszczowy. Temperatura ma być jednak dodatnia, co oznacza, że opady śniegu w tym dniu nie są spodziewane. Wstępne prognozy szacują, że uroczystość Wszystkich Świętych w 2022 roku będzie dość ciepła - termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą od 8 do 13 stopni Celsjusza.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znicze na Wszystkich Świętych. Takie w tym roku będą najmodniejsze
Pogoda na Wszystkich Świętych 2022. Będzie wiało
Wstępne, długoterminowe prognozy wskazują także, 1 listopada będzie dość wietrznie. W całym kraju mogą wystąpić porywy, miejscami osiągające nawet 25 km/h. Podmuchy wiatru wraz z opadami mogą wpłynąć na odczuwalną temperaturę powietrza i sprawić, że będzie ona niższa od wskazań termometrów. W tym dniu warto więc ubrać się nieco cieplej.
Pogoda długoterminowa na Wszystkich Świętych. Warto śledzić prognozy
Chociaż wstępne prognozy synoptyków wskazują, że 1 listopada w wielu regionach Polski ma być deszczowy, warto na bieżąco śledzić prognozy. Ze względu na dynamiczne ruchy powietrza dokładne wskazanie temperatury, zachmurzenia i usłonecznienia będzie możliwe dopiero pod koniec października. Obserwacje i wyliczenia modeli pogodowych wskazują jednak, że listopad ma być cieplejszy od normy wieloletniej o prawie 2 stopnie.