Pogoda na wakacje 2018. Francuska służba przewiduje anomalie w Polsce

Meteo France przygotował nową długoterminową prognozę pogody na wakacje 2018. Jakie będzie lato 2018? Według tego serwisu, jest 60 procent szans, że w Polsce lato bardziej gorące i upalne niż zazwyczaj.

Pogoda na wakacje 2018. Francuska służba przewiduje anomalie w Polsce
Źródło zdjęć: © Meteo France | Twitter.com
Tomasz Molga

Nowa długoterminowa prognoza na lipiec-sierpień-wrzesień, zakłada cieplejszą, suchszą i bardziej słoneczną pogodę w Polsce niż zwykle - donosi Meteo France. Temperatury mają być wyższe od średniej z ostatnich 30 lat. Europę Centralną, w tym Polskę, mają nawiedzać fale "uporczywych upałów". To dzięki tak zwanym ruchom antycyklonalnym mas powietrza nad Europą, które częściej mają zaganiać nad nasz kraj gorące powietrze z południa kontynentu.

To duża zmiana. Zazwyczaj podczas wakacji przez Polskę co kilka dni przechodziły fronty znad północnego Atlantyku przynosząc opady i burze. Tymczasem, wysokie temperatury, jakie pojawiły się u nas już w maju oraz czerwcu, mają pozostać nawet do końca sierpnia. Takie zmiany w pogodzie to efekt ocieplania się klimatu nad Arktyką, twierdzą eksperci.

Wakacje 2018. Gdzie i jaka będzie pogoda?

Gdzie wybrać na wakacje? Okazuje się, że właściciele hoteli nad Bałtykiem już mogą zacierać ręce z radości. Według przedstawionego scenariusza prognozy pogody, w Portugalii temperatura będzie bliska średniej. Jednak chłodniejsza niż zazwyczaj będzie woda w Atlantyku. Z kolei Włochy, Chorwację i Grecję nawiedzać będą częste burze. Również popularna wśród Polaków Korsyka może doświadczać bardziej mokrych warunków niż zwykle w lecie.

Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wydarzeń w pogodzie synoptycy szacują na 60 procent. Również serwis Weather Co Europe pociesza Polaków. We własnej prognozie długoterminowej przewiduje, że w Polsce lipiec będzie cieplejszy o jeden dwa stopnie Celsjusza niż zazwyczaj. Długoterminowe prognozy są obliczane przez komputery w oparciu tzw. modele numeryczne zmian w fizyce atmosfery.

Różnica od średniej wieloletniej o jeden czy dwa stopnie tylko pozornie jest niewielka. Na przykład czerwiec był cieplejszy o zaledwie 3 stopnie Celsjusza od średniej, ale pogodę odczuwaliśmy jako upalną, z kolei rolnicy skarżyli się na suszę.

Regularne fale upałów w Europie Centralnej przewidywał juz kilka tygodni temu zespół meteorologów z amerykańskiego serwisu AccuWeather.com. - Bardzo możliwe, ze zostaną pobite dotychczasowe rekordy najwyższych temperatur - mówił meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Przypomnijmy, że zaledwie kilka miesięcy temu polskim wczasowiczom zepsuła humor długoterminowa prognoza jednego z amerykańskich serwisów. Oni z kolei przewidywali, że lato skończy się w czerwcu, a wakacje będą chłodniejsze i pochmurne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (182)