Trwa ładowanie...

Pogoda na najbliższy tydzień. Nadchodzą zimni ogrodnicy i zimna Zośka

"Pankracy, Serwacy, Bonifacy - źli na ogrody chłopacy" - głosi przysłowie. Zgodnie z nim tuż po majówce ma przyjść ochłodzenie. Mowa o okresie od 12 do 14 maja. Po zimnych ogrodnikach nadchodzi czas na zimną Zośkę - 15 maja. Czy i w tym roku w tym czasie będzie zimniej?

Pogoda na najbliższy tydzień. Nadchodzą zimni ogrodnicy i zimna ZośkaŹródło: Agencja Gazeta, fot: Grzegorz Skowronek
d2jjoch
d2jjoch

Do połowy przyszłego tygodnia Polska będzie się znajdować pomiędzy wyżem znad Morza Północnego i Morza Norweskiego, a niżem znad Półwyspu Apenińskiego i Bałkańskiego. Taki rozkład ośrodków barycznych sprawi, że pogodna i słoneczna aura przeważać będzie głównie na północy kraju, natomiast w centrum i na południu często będzie się chmurzyć. To tam występować będą opady deszczu oraz popołudniowe burze.

Z północy napływać będzie nad Polskę atlantycka masa powietrza, zatem powietrze nadal będzie umiarkowanie ciepłe i - jak na tę chwilę - nic nie wskazuje na to, że mimo zbliżających się zimnych ogrodników i zimnej Zośki pojawią się nocne, poważniejsze spadki temperatury.

Zobacz także: #15LatRazem. Wiedzieliśmy, że język polski jest trudny. Ale nie, że aż tak

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka

Przysłowiowi zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla naszej części Europy. W połowie maja następuje zmiana cyrkulacji powietrza i zaczyna napływać zimne polarne powietrze. To czas na ostatnie wiosenne przymrozki.

Z aktualnych prognoz wynika, że w okresie od 12 do 15 maja zimni ogrodnicy - Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz zimna Zośka nie zagrożą uprawom i zalążkom owoców w sadach, bo nad ranem temperatura utrzyma się powyżej zera i wahać się będzie od 4 – 6 stopni na zachodzie do 7 – 11 na wschodzie kraju. Natomiast w ciągu dnia przysłowiowy "słupek rtęci" oscylował będzie w okolicach 15 kreski.

d2jjoch

Cieplej od czwartku

Dopiero od czwartku pogodę w całej Polsce zacznie kształtować rozległy niż, który znad Węgier przemieszczać się będzie nad Ukrainę. Wtedy zmieni się kierunek napływających mas powietrza z północnego na południowo – wschodni. Z okolic Morza Czarnego zaczną napływać do nas ciepłe masy powietrza, stąd w drugiej połowie tygodnia temperatura podskoczy do 20 – 23 stopni.

Niestety, niżowi temu towarzyszyć będą aktywne fronty atmosferyczne, które przyniosą z sobą mocno zmienną i dynamiczną aurę z intensywniejszymi, przelotnymi opadami deszczu i gwałtownymi burzami. Niewykluczone są opady gradu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jjoch
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jjoch
Więcej tematów