Trwa ładowanie...
d3dlusj
pogoda

Pogoda. Czeka nas dotkliwe ochłodzenie. Szykuj ciepłe kurtki! Nawet -7°C. Kiedy Powrót wiosennych temperatur?

Nie mam dobrych wieści dla fanów prawdziwie wiosennej pogody. Po kilku bardzo ciepłych i słonecznych dniach mogliśmy cieszyć się aż 19 °C na południu Polski. Już teraz przyszykujmy się na drastyczne ochłodzenie, które przyniesie nam dzisiaj wędrujący front atmosferyczny z deszczem. Oprócz porannych silnych przymrozków, osiągających -7/-5 °C w całym kraju, przy czym największy mróz na wschodzie i południu kraju. W niedzielę i poniedziałek w najcieplejszej porze dnia od Podlasia po Mazowsze ledwo 2-3°C.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pogoda. Przed nami uderzenie arktycznego chłodu
Pogoda. Przed nami uderzenie arktycznego chłodu (iStock.com)
d3dlusj

Skąd zmiana pogody?

Winny ochłodzenia będzie ogromny wyż zalegający aktualnie nad wschodnim Atlantykiem, który w sobotę przesunie się nad Skandynawię. Dodatkowo zasięgiem obejmie całą Europę Środkową. Wyż przy współpracy z niżami znad Rosji sprowadzi do Polski lodowate powietrze arktyczne. Przygotujmy się zatem na arktyczny, miejmy nadzieję, ostatni podmuch zimna.

Piątek z chmurami i deszczem, sobota z rozpogodzeniami. Idzie uderzenie zimna!

W piątkowe przedpołudnie najwięcej chmur na zachodzie i południu Polski. Po południu deszczu spodziewać się można w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce. Od 6 °C na Pomorzu, 8 °C na Podlasiu,10 °C na Mazowszu i Dolnym Śląsku, 13 °C na Górnym Śląsku i w Małopolsce.

d3dlusj

W sobotę przed południem na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce utrzyma się zachmurzenie duże z opadami deszczu, na pozostałym obszarze coraz więcej słońca. Od zaledwie 2 °C na Podlasiu, Suwalszczyźnie, 4 °C na Mazowszu, 5 °C w centrum i 6 °C od Dolnego Śląska po Małopolskę. Na Podhalu sam śnieg i 0°C.

W niedzielę napływać będzie prosto z północy zimne powietrze arktyczne. Na ogół sporo pogodnego nieba, jedynie na Podhalu deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Opady będą niewielkie. Zimno, 2°C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, wschodzie i południu Mazowsza oraz Podlasiu, 3 °C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Kujawach. Cieplej na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie do 4-5°C. Poranki od niedzieli do środy przyniosą w całej Polsce spadek temperatur od -7 °C na wschodzie, -5 °C w centrum do -3 °C na zachodzie.

Kiedy ocieplenie?

Wzrost temperatury nastąpi od czwartku. Znikną też na dobre poranne przymrozki. W przyszły weekend będziemy mogli cieszyć się temperaturami powyżej 12-14°C, lokalnie na południu Polski powyżej 15°C. Obecnie nie widać większych opadów deszczu. Brak opadów nie wpłynie korzystnie na wegetację. Przygotujmy się także na wiele suchych dni, nawet do pierwszej dekady kwietnia.

Tomasz Leszczyński autor bloga Pogoda w Polsce

d3dlusj

Podziel się opinią

Share

d3dlusj

d3dlusj
Więcej tematów