Trwa ładowanie...
06-07-2004 04:38

Pogoda ciągle mieści się w normie - główny synoptyk dla WP

Kilka lat temu naukowcy straszyli globalnym ociepleniem, teraz ktoś mówi, że się zbliża kolejna epoka lodowcowa. Trzeba się przyzwyczaić do myśli, że niekoniecznie przez całe lato będzie 30 stopni w cieniu i ani kropli deszczu. Jako potencjalni urlopowicze chcielibyśmy, by świeciło słońce, ale pogoda ciągle mieści się w normie – powiedział Wirtualnej Polsce dr Ryszard Klejnowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, główny synoptyk kraju.

Pogoda ciągle mieści się w normie - główny synoptyk dla WPŹródło: AFP
d4b369u
d4b369u

Gdzie się podziało piękne gorące polskie lato?

Ryszard Klejnowski: W naszych szerokościach geograficznych bywają lata upalne, bywają też lata normalne. Bywają lata suche, chłodne i przekropne, jak mawia redaktor Andrzej Zalewski z Polskiego Radia. Jako potencjalni urlopowicze chcielibyśmy, by świeciło słońce, rolnicy pewnie niekoniecznie, ale pogoda ciągle mieści się w normie.

Kino straszy nas różnymi wizjami katastrof klimatycznych, epoką lodowcową, jednak tak chłodnego lata nie pamiętają chyba najstarsi górale...

d4b369u

Ryszard Klejnowski: Naukowcy i różne agencje straszą nas różnymi wizjami katastrof tak, jak im wygodnie. Niedawno przeglądałem książkę z 1874 roku pod tytułem „Wpływ klimatu na państwo”, gdzie o zmianach klimatycznych pisano takie same rzeczy. Kilka lat temu naukowcy straszyli globalnym ociepleniem, teraz ktoś mówi, że się zbliża kolejna epoka lodowcowa. Gdzieś tam w każdej wypowiedzi jest ziarno prawdy, ale nie można powiedzieć, że to co się dzieje w ciągu roku czy miesiąca, jest przejawem jakiejś globalnej katastrofy.

To może po prostu padliśmy ofiarą cyklu pogodowego?

Ryszard Klejnowski: Jesteśmy jednym maleńkim ziarenkiem na plaży, które musi się poddać cyklom dyktowanym przez naturę. Nie mamy na to wielkiego wpływu, możemy to tylko badać i robimy to stosunkowo niedługo, bo instrumentalne pomiary trwają od 150-200 lat. Po takim krótkim cyklu trudno coś wnioskować, a klimat jest jak sinusoida. Raz jesteśmy na wznoszącej, raz na opadającej, ale jak się wykreśli środkową z tego przebiegu, to mniej więcej wychodzi na zero.

Czy można jeszcze Polakom życzyć dobrej pogody na urlop?

d4b369u

Ryszard Klejnowski: Jak najbardziej, trzeba życzyć dobrego urlopu. Natomiast należy przyzwyczaić się do myśli, że niekoniecznie przez całe lato będzie 30 stopni w cieniu i ani kropli deszczu. To ani dla zdrowia, ani dla przyrody, ani dla urody – szczególnie pań – nie jest dobre. Trzeba zażyć troszkę deszczyku, trochę wiatru, trochę słońca. Doskonale pamiętam trzydniówki, pięciodniówki, gdy przez kilka dni z rzędu lało, a potem następowała dobra pogoda. Ostatnich kilka lat było bardzo upalnych, ale przyroda musi wrócić w swoje „koleiny” i tegoroczne lato w średniej wieloletniej wypadnie normalnie. Nie będzie za gorące, ani za zimne.

Czy Pan, jako najlepiej poinformowany o pogodzie człowiek w kraju, jedzie gdzieś na urlop tego lata?

Ryszard Klejnowski: Wybieram się na urlop w sierpniu. Od dziesiątek lat wyjeżdżam w tym miesiącu, bo wtedy pogoda w górach jest najbardziej ustabilizowana. Za to lipiec w Polsce zawsze był zmienny – trochę chłodu, trochę ciepła, trochę opadów.

Z dr. Ryszardem Klejnowskim rozmawiał Mariusz Nowik.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj