Pofrunęło z Wiatrem
Przy przetargach organizowanych przez pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej naruszono ustawę o zamówieniach publicznych - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 1999 r. do 30 września 2002 r. W tym czasie pełnomocnikiem rządu był minister Sławomir Wiatr.
Zarzuty NIK dotyczą wydania kwoty ok. 840 tys. zł na promocję integracji Polski z Unią Europejską, m.in. produkcję 50 odcinków filmu informacyjnego "Unia bez tajemnic". Narratorem filmu był Bogusław Wołoszański.
Zdaniem kontrolerów NIK pełnomocnik rządu ds. informacji europejskiej, zlecając produkcję filmu o wartości ok. 600 tys. zł, wybrał firmę, która wyprodukuje filmy na podstawie negocjacji, a nie - tak jak określa ustawa o zamówieniach publicznych - na podstawie przetargu.
Pełnomocnik rządu ds. integracji europejskiej uzasadniał wybranie takiego trybu pilną potrzebą złożenia zamówienia publicznego i brakiem czasu na przygotowanie przetargu. Według NIK potrzeba zlecenia produkcji filmów z serii "Unia bez tajemnic" nie pojawiła się jednak nagle i można było przewidzieć konieczność produkcji filmów.
Sławomir Wiatr tłumaczył jednak w środę, że nie można było wcześniej rozpisać przetargu, ponieważ urząd pełnomocnika nie miał jeszcze budżetu. "Prace trwały jedynie w kategoriach intelektualnych" - powiedział Wiatr. Dodał, że już od 1 lutego przygotowywane były scenariusze filmów promujących UE, ale przetargu nie można było rozpisać, gdyż budżet pełnomocnika był gotowy dopiero 10 kwietnia. "Wtedy na przetarg już było za późno" - zaznaczył Wiatr.
Kontrolerzy NIK stwierdzili również, że Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, nie udostępniając do publicznej wiadomości informacji o możliwościach ubiegania się o dofinansowanie zadań związanych z informowaniem o integracji Polski z UE, naruszył zasady przejrzystości działania administracji publicznej i dostępu do informacji.
Firmą, która w drodze negocjacji otrzymała zlecenia na produkcję cyklu filmów "Unia bez tajemnic", była Agencja Z&T. Jej współwłaścicielem był pięć lat temu rzecznik rządu Michał Tober.