Trwa ładowanie...
d22dszw
06-10-2006 14:15

Podziemny pożar w kopalni "Silesia", nikt nie ucierpiał

Podziemny pożar, przejawiający się przede
wszystkim przekroczonym stężeniem tlenku węgla w atmosferze,
spowodował rozpoczęcie akcji ratowniczej w kopalni
"Silesia" w Czechowicach-Dziedzicach, będącej częścią kopalni
"Brzeszcze-Silesia"; nie ma zagrożenia dla załogi kopalni.

d22dszw
d22dszw

To typowy pożar w znaczeniu górniczym, przejawiający się nie ogniem, ale zmienionym składem atmosfery oraz możliwym zadymieniem. Jego prawdopodobną przyczyną jest tzw. samozagrzanie się węgla w zrobach, czyli miejscach po eksploatacji węgla - powiedziała rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego (WUG), Danuta Olejniczak-Milian.

Takie zjawisko to naturalny w górnictwie pożar endogeniczny. O jego zaistnieniu informują zwykle czujniki aparatury pomiarowej, wykrywające przekroczenie dopuszczalnych stężeń gazów. Często podnosi się temperatura, czasem pojawiają się dymy. Niewykrycie takiego pożaru na czas może być bardzo niebezpieczne dla załogi, ponieważ atmosfera w wyrobisku mogłaby niepostrzeżenie dla ludzi stać się niezdatna do oddychania.

W tym przypadku nie było takiego zagrożenia. Pożar stwierdzono w rejonie postawionej ok. 30 lat temu tamy izolacyjnej, gdzie od dawna nie prowadzono eksploatacji węgla.

Gdy w czwartek stwierdzono podwyższenie stężeń tlenku węgla, zgodnie z procedurą rozpoczęto akcję profilaktyczną, polegającą głównie na tłoczeniu w ten rejon wody. Gdy w piątek okazało się, że mimo tego stężenie gazu wzrosło, trzeba było rozpocząć akcję ratowniczą, w której na każdej zmianie biorą udział cztery zastępy ratowników.

d22dszw

Stężenia gazów są na bieżąco monitorowane za pomocą chromatografu, obsługiwanego przez pracowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - powiedziała rzeczniczka.

Kolejnym krokiem ratowników może być tłoczenie w zagrożony rejon azotu, aby zmienić skład atmosfery, oraz budowa nowej tamy, która odizoluje pole pożarowe od pozostałych wyrobisk. To typowa metoda opanowywania takich zjawisk - po kilku tygodniach, wobec braku dostępu tlenu, pożar wygasa. Dopiero wówczas można wejść do takiego wyrobiska.

Przedstawiciele nadzoru górniczego zapewniają, że pożar nie stanowi zagrożenia dla załogi kopalni. Wydobycie węgla w zakładzie odbywa się normalnie.

Samozapłon lub samozagrzanie się węgla to poważne i stosunkowo częste zagrożenie w kopalniach, praktycznie niemożliwe do przewidzenia. To efekt pozostawienia resztek węgla w wyrobisku, ciśnienia górotworu i przepływającego przez wyrobiska powietrza.

d22dszw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22dszw
Więcej tematów