Trwa ładowanie...

Podziemne miasto odkryte w Kapadocji

Pod twierdzą w Nevşehir w środkowej Turcji odkryto podziemne miasto, które według wstępnych ocen jest największym takim miejscem na świecie. Podziemne przejścia mogą mieć nawet 7 km długości.

Podziemne miasto odkryte w KapadocjiŹródło: Podziemne miasto Derinkuyu - najbardziej znane podziemne miasto, znajdujące się niedaleko nowoodkrytego kompleksu, fot: Wikimedia Commons/Nevit Dilmen
d2pkhtj
d2pkhtj

Podziemne pomieszczenia odkryto podczas realizacji dużego projektu urbanistycznego, w ramach którego zburzono 1,5 tys. budynków w okolicach twierdzy Nevşehir. Gdy w 2013 r. zaczęto kopać w ziemi, aby postawić nowocześniejsze budynki, okazało się, że góra kryje całe podziemne miasto, które było dotąd całkowicie nieznane. Prace budowlane wstrzymano, a planowana inwestycja będzie zrealizowana w innym miejscu. Dopiero w ostatnich dniach podano informacje o kolejnych odkryciach, okazało się, że wcześniejsze znaleziska, to jedynie część większego kompleksu. Podziemne miasto ma stać się nową atrakcją turystyczną.

Szef odpowiedzialnego za inwestycję tureckiego urzędu ds. modernizacji budownictwa mieszkalnego Mehmet Ergün Turan, powiedział mediom, że podziemne przejścia mogą mieć nawet 7 km długości. Niektóre są na tyle szerokie, że zmieściłoby się w nich auto.

Na razie nie wiadomo, w jakim okresie ludzie mieszkali w podziemnym mieście. "Hurriyet Daily News" pisze, że ma ono 5 tys. lat, ale należy podchodzić do tej daty niezwykle ostrożnie. Serwis nie podaje żadnych podstaw takiego datowania, a jednocześnie wspomina, że wśród podziemnych pomieszczeń są kościoły. Portal "Today's Zaman" wspomina natomiast o czasach rzymskich.

Kapadocja słynie z malowniczych skalnych formacji i wykutych w skałach domów, świątyń, a nawet całych miasteczek. Najbardziej znanym z nich jest Derinkuyu, które leży w prowincji Nevşehir. Jego pomieszczenia znajdują się na wielu poziomach, z których najniższe są na głębokości 60 m. Szacuje się, że w podziemnych domach mogło zmieścić się nawet 20 tys. ludzi ze zwierzętami i zapasami żywności.

d2pkhtj

Derinkuyu jest dziełem chrześcijan i było wykorzystywane głównie w czasach bizantyjskich. Przez całe stulecia miejscowa ludność chroniła się pod ziemią przed najazdami Arabów, Turków i Mongołów. Chrześcijanie wykorzystywali niektóre podziemne pomieszczenia jeszcze na początku XX wieku, zanim w latach 20. zostali wysiedleni do Grecji.

Fotografie podziemnego miasta odkrytego w Kapadocji można znaleźć na stronie tureckiego dziennika Milliyet .

**Wojciech Pastuszka, Archeowiesci.pl

d2pkhtj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pkhtj
Więcej tematów