Trwa ładowanie...
d1ur7d3
27-12-2006 18:00

Podziemna "Solidarność" broni abpa Wielgusa

Działacze podziemnej "Solidarności" w
Lublinie wystąpili w obronie abpa Stanisława Wielgusa,
któremu "Gazeta Polska" zarzuciła działalność agenturalną w
okresie PRL. Wezwali do udziału w ingresie nowego metropolity
warszawskiego.

d1ur7d3
d1ur7d3

"Atak na ks. abpa Stanisława Wielgusa jednoznacznie odbieramy jako przejaw brutalnej walki z Kościołem katolickim, jego kapłanami, oraz jako bezwzględną próbę zdyskredytowania autorytetów moralnych" - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP.

Lubelscy działacze "Solidarności" podkreślili, że abp Wielgus w okresie stanu wojennego udzielał im wsparcia duchowego oraz wszechstronnej pomocy, także i materialnej. Był do ich dyspozycji nawet wówczas, gdy wielu zwątpiło w sens walki z komunizmem.

Ich zdaniem, atak na abpa Wielgusa jest niemoralny. "Nie o taką Polskę walczyliśmy, nie o taką demokrację i wolność. To nie w wymarzonej, wolnej ojczyźnie cynizm miał zastąpić moralność w życiu publicznym, a paszkwile, intrygi i koniunkturalizm - dekalog" - napisali w oświadczeniu.

"Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli i głębokiej wiary, aby gremialnie uczestnicząc w ingresie metropolity warszawskiego modlitwą dali wyraz dezaprobaty dla tego rodzaju działań" - wezwali.

d1ur7d3

Oświadczenie podpisało siedmiu działaczy podziemnych struktur lubelskiej "Solidarności" w latach 80. Są to członkowie ówczesnego tajnego zarządu regionu: Włodzimierz Blajerski, Józef Krzyżanowski, Zygmunt Łupina i Stanisław Machnik; doradca zarządu regionu Jan Wojcieszczuk, kierownik biura - Józef Godlewski oraz przewodniczący komisji zakładowej w Instytucie Medycyny Pracy i Higieny Wsi Bogdan Szucki.

W ubiegłą środę "Gazeta Polska" napisała, że abp Wielgus współpracował ze służbami specjalnymi PRL przez ponad 20 lat. Stanisław Wielgus stanowczo temu zaprzeczył. W czwartek ukazał się komunikat Stolicy Apostolskiej mówiący o pełnym poparciu dla abpa Stanisława Wielgusa. Pełnego poparcia arcybiskupowi udzielili także m. in. Senat Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Solidarność z nim wyrazili biskupi i kapłani diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej.

Prymas Polski kardynał Józef Glemp w liście do wiernych, zapewnił, że w niedzielę 7 stycznia 2007 r. będzie miał miejsce uroczysty ingres do archikatedry warszawskiej nowego arcybiskupa metropolity warszawskiego Stanisława Wielgusa. Środowe "Życie Warszawy" napisało, że część środowisk katolickich sugeruje, by abp Wielgus przełożył objęcie kościelnych rządów w stolicy do czasu wyjaśnienia zarzutów lustracyjnych.

d1ur7d3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ur7d3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj